Potężny cyklon Tauktae uderzył w zachodnie wybrzeże Indii. Wiatr osiągał prędkość nawet 210 km/h, a fale miały 4 metry. Zginęło 21 osób, kilkaset tysięcy mieszkańców zostało ewakuowanych.

Naukowcy określili cyklon Tauktae, jako "niezwykle dotkliwy". Silna burza uderzyła w zachodnie wybrzeże Indii w poniedziałek wieczorem. Najbardziej dotknięty został stan Gudźarat. To jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów, gdzie znajduje się wiele portów i rafinerii. Ewakuowano 200 tys. osób, władze zamknęły także główne punkty komunikacyjne, takie jak lotniska. Cyklon wywołał wiele strat, uszkodził domy i samochody, wiatr dosłownie wyrywał drzewa z korzeniami.

Według szacunków władz, na skutek uderzenia Tauktae zginęło 21 osób. Indyjska marynarka wojenna poinformowała, że uratowała 177 osób, które dryfowały w pobliżu wybrzeża Bombaju na jednej z dwóch barek. 96 pasażerów nadal pozostaje zaginionych. Służby poinformowały, że rozmieściły samoloty obserwacyjne i helikoptery, które będą przeszukiwały morze. Operacja poszukiwawczo-ratunkowa ma być kontynuowana przez cały dzień - poinformowało ministerstwo obrony

Indyjskie biuro meteorologiczne przekazało, że obecnie cyklon jest już dużo słabszy. 

Obawy władz

W obawie przed żywiołem władze przeniosły pacjentów chorych na Covid-19 z tymczasowych szpitali w Bombaju (znajdującym się w stanie Maharasztra, sąsiadującym z Gudźaratem) do innych części regionu.

Władze obawiają się zakłóceń w transporcie tlenu medycznego do szpitali. 

Naszym priorytetem jest oczyszczenie dróg, aby nie było żadnego wpływu na transport tlenu - powiedział Gaurang Makwana, najwyższy urzędnik dystryktu Bhavnagar w Gudźaracie.

Władze Gudźaratu pracują także nad tym, aby uniknąć przerw w dostawie prądu do 400 szpitali i 41 tlenowni w 12 nadmorskich okręgach. Premier Gudźaratu Vijay Rupani ogłosił, że ponad 1000 szpitali leczących chorych na Covid-19 w nadmorskich miejscowościach zostało wyposażonych w generatory.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 263 533 nowe infekcje SARS-CoV-2, a zmarło 4329 zakażonych, najwięcej od początku epidemii w tym kraju - przekazało Ministerstwo Zdrowia w Delhi. Całkowita liczba infekcji w Indiach przekroczyła 25 mln. Więcej zakażeń zdiagnozowano dotąd tylko w USA.

Indie są obecnie najbardziej dotkniętym pandemią Covid-19 państwem świata. Notuje się tam prawie połowę wszystkich nowych infekcji na świecie i jedną trzecią spowodowanych pandemią zgonów.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.