Brytyjska prokuratura postawiła formalne zarzuty Christopherowi Kennedy’emu - trzeciemu zatrzymanemu w związku ze śmiercią 39 Wietnamczyków, których ciała znaleziono w październiku w kontenerze ciężarówki w południowo-wschodniej Anglii. 23-latek został oskarżony o współudział w przemycie ludzi i o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy Wielkiej Brytanii.

Kennedy, który - podobnie jak dwaj wcześniej aresztowani - pochodzi z Irlandii Północnej, został zatrzymany w piątek na drodze w Beaconsfield, niespełna 40 km na zachód od Londynu.

W poniedziałek ma stanąć przed sądem w Chelmsford w hrabstwie Essex.

Dwóm wcześniej zatrzymanym Irlandczykom postawiono m.in. zarzuty zabójstwa

23-latek jest trzecią osobą aresztowaną w związku ze śmiercią wietnamskich imigrantów.

Tego samego dnia, w którym znaleziono ich ciała, zatrzymano 25-letniego kierowcę ciężarówki, a kilka dni później w Irlandii aresztowano drugiego mężczyznę, o którego ekstradycję starają się władze brytyjskie.

Obu postawiono zarzuty zabójstwa, uczestnictwa w przemycie ludzi i pomocy w nielegalnym przedostaniu się na terytorium Wielkiej Brytanii.

Obaj również pochodzą z Irlandii Północnej - podobnie jak dwaj inni mężczyźni, bracia, którzy wciąż są w tym śledztwie poszukiwani.

W Wietnamie natomiast aresztowano dotychczas w związku z tą sprawą 11 osób.

Zatrzaśnięci w kontenerze imigranci w SMS-ach żegnali się z bliskimi

Do makabrycznego odkrycia doszło w nocy z 22 na 23 października w parku przemysłowym Waterglade Industrial Park w hrabstwie Essex, około 30 km na wschód od Londynu. Ciała 39 imigrantów znajdowały się w kontenerze-chłodni umieszczonym na naczepie ciężarówki.

Kontener przypłynął tej nocy z belgijskiego Zeebrugge do angielskiego portu Purfleet, gdzie odebrał go zatrzymany później kierowca ciężarówki, która - jak się przypuszcza - przyjechała z Irlandii Północnej.

Według doniesień brytyjskich mediów, zatrzaśnięci w ciemnym pomieszczeniu ludzie przed śmiercią słali do swych bliskich SMS-y, w których skarżyli się na brak powietrza, a także - mając świadomość nieuchronnej śmierci - żegnali się z nimi.

Wszyscy zmarli - 31 mężczyzn i osiem kobiet - byli Wietnamczykami. Wśród ofiar było 10 nastolatków, w tym dwaj 15-letni chłopcy.