Kapsuła Shenzou-10 z trójką chińskich kosmonautów wylądowała na stepie na północy Chin. Misja kosmiczna trwała 15 dni, w tym czasie kapsuła połączyła się na orbicie z modułem Tiangong-1 - poinformowały chińskie media.

Telewizja pokazała kapsułę Shenzou-10 lądującą przy pomocy spadochronu na obszarze Mongolii Wewnętrznej. Troje kosmonautów, w tym jedna kobieta, uśmiechało się i machało do oczekujących osób, przeciskając się na zewnątrz przez wąski właz.

Podczas pobytu w module orbitalnym Tiangong-1 kosmonautka Wang Haiaping prowadziła lekcje dla ok. 60 mln uczniów w całych Chinach i odpowiadała na ich pytania. Była ona drugą Chinką, która poleciała w kosmos. 

Dyrektor programu lotów załogowych Zhang Youxia oświadczył, że misja była "całkowitym sukcesem", a stan zdrowia trójki kosmonautów jest "doskonały".

Moduł Tiangong-1 został wprowadzony na orbitę w 2011 roku. Za 7 lat ma go zastąpić stała stacja orbitalna Tiangong-2 złożona z trzech modułów.

Lot Shenzou-10 był piątą z kolei załogową chińską misją kosmiczną i nastąpił 10 lat po pierwszym locie chińskiego kosmonauty. Chiny jako trzecie państwo na świecie, po Rosji i Stanach Zjednoczonych, samodzielnie uzyskało możność dokonywania orbitalnych lotów załogowych.  

(ABS)