Były dyrektor CIA, emerytowany generał David Petraeus, przyznał się do stawianego mu zarzutu zaniedbań dotyczących informacji poufnych - podał resort sprawiedliwości USA. Petraeus podał się do dymisji w 2012 roku, gdy na jaw wyszedł jego romans.

Związek Petraeusa z autorką jego biografii Paulą Broadwell doprowadził nie tylko do dymisji emerytowanego generała i dowódcy wojsk amerykańskich w Afganistanie i Iraku, ale też do oskarżeń o ujawnienie tajemnic państwowych.

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że prawnicy Petraeusa złożyli w sądzie okręgowym w Charlotte (stan Karolina Północna) dokument, zawierający jego przyznanie się do winy. Chodzi o "usuwanie i przetrzymywaniu tajnych informacji".

Oskarżyciele federalni prowadzili dochodzenie, chcąc ustalić, czy Petraeus udostępniał poufne materiały Pauli Broadwell. Policja informowała wcześniej, że takie informacje znaleziono w komputerze byłej kochanki Petraeusa oraz w jej mieszkaniu.

AP przypomina, że skandal związany z romansem byłego szefa CIA złamał karierę człowieka, którego uważano za potencjalnego kandydata na prezydenta USA.

(es)