Za atakami na WTC stał Saddam Husajn, a królowa Elżbieta II ma najwyższą władzę realną w Wielkiej Brytanii. To tylko niektóre "kwiatki" Sary Palin. Jak się okazało, ignorancja byłej republikańskiej kandydatki na urząd wiceprezydenta USA sięgała znacznie dalej, niż sądzono na podstawie jej publicznych wystąpień podczas kampanii wyborczej w 2008 roku.

Gdyby ignorancja miała skrzydła, Sarah Palin fruwałaby jak gołębica. Ten cytat z serialu "Szpital na peryferiach" przychodzi na myśl po ujawnieniu najnowszych informacji na temat byłej kandydatki na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Bzdury wygadywane przez Palin były uważane za jedną z głównych przyczyn porażki republikanów w ostatnich wyborach. Okazuje się, że skala niewiedzy kandydatki, zwłaszcza w sprawach międzynarodowych, była dużo większa.

Ukazuje to film "Game Change" (Zmiana w grze) wyemitowany w poniedziałek wieczorem w USA przez telewizję HBO. Film oraz książka Marka Halperina i Johna Heillemana, na podstawie której został zrealizowany, opierają się na relacjach byłych szefów jej kampanii wyborczej: Steve'a Schmidta i Nicole Wallace.

Fed? A co to takiego?

Doradcy Palin urządzili w sztabie wyborczym sesję sprawdzającą jej wiedzę przed debatą telewizyjną z demokratycznym kandydatem na wiceprezydenta Joe Bidenem. Film pokazuje jak wypytuje Palin o rozmaite tematy. Ku swemu zdumieniu dowiaduje się, że kandydatka sądzi, iż to królowa Elżbieta II ma najwyższą realną władzę w Wielkiej Brytanii - nie ma pojęcia, że rolę tę pełni premier. Palin myślała również, że atak terrorystyczny na USA 11 września 2001 r. zorganizował Saddam Husajn. I nie orientowała się nawet czym jest Rezerwa Federalna (Fed), czyli amerykański bank centralny.

Opinii publicznej Palin dała się poznać przed wyborami m.in. z wywiadu dla znanej telewizyjnej dziennikarki Katie Couric. Nie potrafiła w nim odpowiedzieć na pytanie co to jest "doktryna Busha" (chodzi o uzasadnienie wojen z państwami sponsorującymi terrorystów). A zapytana o stosunki z Rosją odpowiedziała, że zna się na tym, bo "Rosję widać prawie z Alaski". Palin była gubernatorem tego stanu.

Uczyła się na pamięć odpowiedzi na pytania

W debacie z Bidenem na początku października 2008 r. Palin wypowiadała się swobodnie, popisała się nawet kilkoma trafnymi wypowiedziami i zebrała niezłe oceny od mediów. Na wiecach nagradzano ją często większymi brawami niż 72-letniego McCaina.

Film wyjaśnia, że przygotowując się do debaty, za radą swego personelu, Palin nauczyła się na pamięć podsuniętych jej odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań, które - jak słusznie przewidziano - zostaną zadane.

Film "Game Change" zebrał bardzo dobre recenzje i obejrzało go 3 miliony widzów. Smaczku dodają mu znani aktorzy odtwarzający główne role: Julianne Moore jako Palin, Ed Harris jako McCain i Woody Harrelson, który gra Steve'a Schmidta.