​Korea Północna przygotowuje próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) i może wystrzelić go w tym tygodniu, w czasie wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Korei Płd. i Japonii - podały amerykańskie media, cytując anonimowe źródła rządowe.

Według stacji CNN amerykański wywiad ocenił, że próba rakietowa mogłaby się odbyć w ciągu najbliższych 48 lub 96 godzin. 

Poprzedni test rakiety typu ICBM miał miejsce 4 maja i według władz USA zakończył się niepowodzeniem. W Korei Płn. pojawiły się również oznaki przygotowań do wznowienia prób broni jądrowej.

Raczej nie będzie próby jądrowej

Zastępca głównego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w pałacu prezydenckim Korei Płd. Kim Tae Hjo ocenił w środę, że Korea Płn. szykuje się do wystrzelenia pocisku ICBM, ale prawdopodobnie nie przeprowadzi próby jądrowej podczas wizyty Bidena w Azji - przekazała agencja Reutera.

Prezydent USA rozpocznie w piątek pięciodniową wizytę w Korei Płd. i Japonii. Kwestia Korei Płn. będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów jego rozmów z nowym prezydentem Korei Płd. Jun Suk Jeolem oraz szefem japońskiego rządu Fumio Kishidą - podała japońska stacja NHK.

Korea rozwija programy rakietowe

Według ekspertów niezwykle częste w tym roku próby północnokoreańskiego uzbrojenia wiążą się z chęcią rozwoju programów rakietowych oraz zamiarem wywarcia presji na USA, w związku z impasem w negocjacjach nuklearnych między Waszyngtonem a Pjongjangiem - informowała w ubiegłym tygodniu AP.

Pojawiają się również sygnały, że Korea Płn. przygotowuje się do testu broni jądrowej; byłaby to siódma próba takiej broni, ostatnia miała miejsce w 2017 r. - uzupełnia AP. 

Zaznacza, że zdaniem obserwatorów Pjongjang dąży do tego, by Waszyngton i Seul oficjalnie uznały Koreę Płn. za mocarstwo nuklearne i złagodziły nałożone na ten kraj międzynarodowe sankcje.