W obawie przed swoimi przeciwnikami i paparazzi minister ds. imigracji Eric Besson wziął ślub w paryskiej siedzibie swego resortu, a nie, jak każe obyczaj, w budynku merostwa - donosi dziennik "Le Parisien". Ślub utrzymano w tajemnicy przed mediami.

Francuski minister ds. imigracji Eric Besson przełożył datę ślubu. Grupa internautów zapowiedziała bowiem, że zakłóci ceremonię krzykiem i "psikusami". Besson jest krytykowany przez opozycję za restrykcyjną politykę wobec Romów oraz innych imigrantów. O swojej decyzji minister... czytaj więcej

Krytykowany za francuską politykę wobec Romów, 52-letni Besson ogłosił na początku września przesunięcie daty ślubu z 24-letnią Tunezyjką Yasmine Tordjman. Grupa internautów zapowiedziała bowiem, że zakłóci ceremonię, planowaną pierwotnie na 16 września, krzykiem i "psikusami".

Jak informuje "Le Parisien", cywilna ceremonia ślubna odbyła się w całkowitej tajemnicy w ubiegłą niedzielę w Paryżu. Parę połączyła mer VII dzielnicy, Rachida Dati, była minister sprawiedliwości i partyjna koleżanka Bessona z Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Sam minister ujawnił to mediom już po fakcie.

Według "Le Parisien", ślubu udzielono w budynku ministerstwa ds. imigracji, znajdującym się tuż obok merostwa VII dzielnicy. Z tego powodu - twierdzi paryski dziennik - wbrew przyjętym obyczajom Dati musiała na spotkanie państwa młodych opuścić merostwo.

Kilka dni przed ceremonią w mediach pojawiły się pogłoski, że weźmie on ślub nie w Paryżu, lecz w Rzymie. Można przypuszczać, że wersję tę rozpowszechniało otoczenie ministra dla zmylenia prasy bulwarowej i jego przeciwników.

Ponad tydzień temu, tłumacząc ukrywanie daty ślubu, minister oświadczył: Nie boję się "kociej muzyki" ani psikusów, ale też nie zamierzam korzystać z przysługującej mi rządowej ochrony w wypadku ślubu, który jest wydarzeniem o charakterze prywatnym. Dodał też, że nie godzi się na śledzenie przez paparazzich i dziennikarzy pism plotkarskich.

Besson, jedna z najmniej popularnych postaci w rządzie Francois Fillona, jest oskarżany przez opozycję o podsycanie ksenofobii wobec nielegalnych imigrantów we Francji oraz gorliwą realizację polityki deportowania Romów do Rumunii i Bułgarii. Partia Socjalistyczna wypomina mu też, że choć niegdyś był jej członkiem, to potem przeszedł do przeciwnego obozu prezydenta Sarkozy'ego.

Szef resortu ds. imigracji ma trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, zakończonego rozwodem w ubiegłym roku. Obecna wybranka Bessona, Yasmine Tordjman, jest studentką sztuk pięknych, prawnuczką byłej Pierwszej Damy Tunezji, Wassili Bourguiby.