W większych lokalach konieczny jest podział na sale dla palących i dla niepalących. Za złamanie zakazu właścicielowi grozi grzywna wysokości do 10 tysięcy euro, a gościom - do 1 tysiąca euro. Rozwiązanie to wprowadzono już 1 stycznia bieżącego roku, ale jego egzekwowanie odłożono do 1 lipca, żeby właścicielom dać czas na przystosowanie lokali do nowych restrykcji.
Właściciele wielu lokali postanowili zastosować się do nowych restrykcji i wydzielili sale dla niepalących. Szacuje się, że w dwóch trzecich z ok. 70 tys. lokali gastronomicznych w Austrii palenie pozostanie dozwolone.