W Londynie doszło do dwóch ataków terrorystycznych. 7 osób zostało zabitych, a 48 rannych trafiło do szpitali. Trzej sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. Zamachowcy najpierw wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a następnie zaatakowali ludzi nożami w pobliżu Borough Market. Wydarzenia w stolicy Wielkiej Brytanii śledziliśmy w relacji minuta po minucie. Zobaczcie jej zapis.

Londyńska policja w akcji /WILL OLIVER /PAP/EPA
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

14:33

Londyńska policja metropolitalna zatrzymała 12 osób powiązanych z sobotnim zamachem terrorystycznym na moście London Bridge i targu Borough Market. Do zatrzymań doszło w dzielnicy Barking na wschodzie miasta. 


13:59


Mieszkańcy Barking na wschodnich przedmieściach Londynu mówią o kilku wybuchach w czasie policyjnej operacji. Prawdopodobnie były to kontrolowane eksplozje podejrzanych przedmiotów. Według brytyjskich mediów, w operacji w Barking zatrzymano czterech mężczyzn i kobietę. Te osoby prawdopodobnie mają związek z trzema mężczyznami, którzy w nocy przeprowadzili ataki w Londynie.

13:52

Oto nowe zdjęcia pokazujące działania służb na miejscu wczorajszych ataków. 


13:13


"Na 95 procent za zamachem w Londynie stoi Państwo Islamskie" - ocenia w rozmowie z RMF FM doktor Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. "Państwo Islamskie w ciągu ostatnich kilku dni nawoływało wielokrotnie właśnie do ataku przy pomocy noży i ciężarówek, jest plakat dystrybuowany "Do your dihad!". Od wieczora trwa wielka akcja kasowania wszystkich mediów społęcznościowych Państwa Islamskiego. Pojawiały się tam co ciekawe tylko informacje agencyjne o zamachu, żadnych oficjalnych oświadczeń. Na to wskazuje typ zamachu" - dodaje. 

12:57


"Głęboko wstrząsnęła mną informacja o kolejnych atakach, do których doszło w Londynie. Łączę się myślami i sercem z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, wyrażając jednocześnie jednoznaczny sprzeciw wobec przemocy i okrucieństwa" - napisała premier Beata Szydło w depeszy kondolencyjnej do premier Wielkiej Brytanii Theresy May. "W tych ciężkich chwilach pragnę zapewnić o pełnej solidarności Polski z brytyjskim społeczeństwem" - dodała.

12:42

Oto fragment oświadczenia wygłoszonego dziś przez burmistrza Londynu. 


12:28


Przed południową modlitwą maryjną Regina coeli papież Franciszek powiedział: "Niech Duch Święty obdarzy pokojem cały świat, niech uleczy rany wojny i terroryzmu, który także tej nocy w Londynie ugodził w niewinnych cywilów". "Módlmy się za ofiary i ich rodziny" - dodał .

12:25


"Ten rodzaj terroryzmu nie ma charakteru wyrachowania polegającego na tym, że będziemy wpływali na wyniki wyborów itd. Opiera się na dość prymitywnym mechanizmie - kto nie jest z nami, jest przeciwko nam. Chodzi o to, żeby jak najwięcej ludzi nazabijać, jak najbardziej zastraszyć" - mówi o atakach w Londynie dr Krzysztof Liedel, ekspert do spraw terroryzmu z Collegium Civitas. "Dla fundamentalistów islamskich nasza kultura, cywilizacja, to jak funkcjonujemy, żyjemy, jest nie do zaakceptowania" - podkreśla.


11:38


Szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Paul Nuttall oświadczył, że jego ugrupowanie nie zawiesi kampanii wyborczej, ponieważ właśnie tego "chcą ekstremiści". Z powodu zamachu w Londynie wiele partii wstrzymało prowadzenie kampanii.

11:22


Szefowa londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick poinformowała, że w ciągu nocy odwiedziła rannych w jednym ze szpitali i słyszała "naprawdę niezwykłe historie o nadzwyczaj odważnych działaniach policjantów na miejscu zdarzenia", zarówno tych na służbie, jak i tych, którzy znaleźli się w okolicy przypadkiem.

11:05


"To już nie są te zamachy sprzed dwóch lat, gdzie one były pieczołowicie planowane za ogromne pieniądze... Dziś mamy ludzi, którzy po prostu wychodzą z nożem na ulicę albo wsiadają w samochód i zabijają ludzi" - mówi w rozmowie z RMF FM dr Maciej Milczanowski z Centrum Studiów nad Terroryzmem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.


10:35


Prezydent Rosji Władimir Putin potępia zamach terrorystyczny dokonany w sobotę w Londynie i głęboko współczuje narodowi brytyjskiemu - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

10:31

Niestety, najnowsze informacje mówią już o 7 ofiarach śmiertelnych ataków. 

09:53

"Akt terroru w Londynie wymaga najwyższego potępienia. Sercem jesteśmy przy rodzinach ofiar zamachu" - stwierdził lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. 


09:52

"Wyrazy współczucia dla Ofiar zamachów w Londynie. Europa potrzebuje jedności i solidarności ale też zdecydowanej i twardej postawy" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 


09:45


"Nie mamy informacji, by wśród poszkodowanych byli obywatele Polski" - powiedział RMF FM Jakub Wawrzyniak z resortu spraw zagranicznych.

09:34

Australijskie władze podają, że wśród osób hospitalizowanych po londyńskich atakach jest jeden obywatel Australii. 

09:30

Oto relacje świadków sobotnich wydarzeń w Londynie. 


08:52

"Moje myśli, pełne współczucia i solidarności, są w tej chwili skierowane ku naszym brytyjskimi przyjaciołom i wszystkim mieszkańcom Londynu" - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. "Łączy nas dziś ponad granicami uczucie przerażenia i żałoby, lecz także determinacja" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Zapewniła też, że Niemcy będą "zdecydowanie" wspierać Wielką Brytanię w walce z wszelkimi przejawami terroryzmu.

08:50

"Śledzę ostatnie doniesienia z Londynu z przerażeniem" - napisał na Twitterze przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker. "Proszę, zachowajcie ostrożność" - dodał. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił, że "Europa jednoczy się ze Zjednoczonym Królestwem w walce z terroryzmem".

08:40

"Kolejny bestialski atak, kolejne ofiary. Kondolencje i wyrazy współczucia. Europa musi odważnie przeciwstawić się terrorystom" - napisała na Twitterze Beata Szydło. 


08:24

Po zamachu w Londynie brytyjska Partia Konserwatywna premier Theresy May zawiesza kampanię przed zaplanowanymi na czwartek przedterminowymi wyborami parlamentarnymi - poinformował rzecznik premier May.

Wcześniej redaktor polityczny telewizji ITV Robert Peston poinformował na Twitterze, że brytyjscy politycy zawieszają na niedzielę ogólnokrajową kampanię wyborczą. Zaznaczył, że w wymiarze lokalnym kampania będzie kontynuowana.

08:21


Jak podał burmistrz Londynu, część osób rannych w atakach jest w stanie krytycznym. 

08:19

Wśród poszkodowanych w atakach w Londynie jest 2 obywateli Francji - podaje Pałac Elizejski. Jedna z tych osób ma poważne obrażenia. 

08:00


Rząd węgierski potępia zamach w Londynie, do którego doszło w sobotę wieczorem - oświadczył w niedzielę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, wzywając do całkowitego zatrzymania nielegalnej imigracji w Europie.

Szijjarto zaznaczył, że po kolejnym zamachu "Europa wreszcie powinna powiedzieć, że nie chcemy żyć z terroryzmem". Jego zdaniem na to "straszne wyzwanie" jest tylko jedna odpowiedź: "całkowite zatrzymanie nielegalnej imigracji, która sprowadza do Europy poważne zagrożenie terrorystyczne, i ogłoszenie zerowej tolerancji wobec terroryzmu". "Każdą inną postawą wywołujemy własną zgubę" - ocenił.

07:35

Kolejny film dot. wydarzeń w Londynie. Widać na nim, jak policja każe klientom pubu paść na ziemię.

07:25

Departament Stanu USA potępił "tchórzliwy" zamach w Londynie, którego ofiarą padli "niewinni cywile". "Stany Zjednoczone są gotowe, by udzielić każdej pomocy, o którą zwrócą się władze Zjednoczonego Królestwa" - oświadczyła rzeczniczka Departamentu - Heather Nauert.

"Sercem jesteśmy z rodzinami i bliskimi ofiar. Rannym w ataku życzymy całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia. Wszyscy Amerykanie solidaryzują się z narodem Zjednoczonego Królestwa" - podkreśliła. 

07:21


W reakcji na zamach w Londynie prezydent USA Donald Trump zapewnił na Twitterze: "Cokolwiek Stany Zjednoczone mogą zrobić, by pomóc Londynowi i Zjednoczonemu Królestwu, będziemy z wami - JESTEŚMY Z WAMI. NIECH BÓG WAS BŁOGOSŁAWI!".


07:18

Londyńskie służby medyczne zaktualizowały liczbę rannych przebywających w szpitalach - to 48 osób. 


07:15


"W obliczu tej kolejnej tragedii Francja bardziej niż kiedykolwiek jednoczy się ze Zjednoczonym Królestwem. Myślami jestem z ofiarami i bliskimi" zamachu w Londynie - napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

07:09


Londyńskie służby medyczne podają, że ponad 30 osób rannych w dwóch atakach terrorystów trafiło do 5 szpitali w mieście. Osoby z mniej poważnymi obrażeniami zostały opatrzone na miejscu. W akcji ratowniczej brało udział ponad 80 członków personelu medycznego. 

07:02


Jak podkreśla brytyjska policja, funkcjonariusze zastrzelili wszystkich trzech zamachowców w ciągu zaledwie ośmiu minut od pierwszego zgłoszenia.

07:00


Szef londyńskich antyterrorystów Mark Rowley poinformował, że wśród poszkodowanych w atakach znalazł się m.in. funkcjonariusz brytyjskiej policji transportowej, który jest w "poważnym, ale nie zagrażającym życiu" stanie.

06:55


Brytyjska premier Theresa May weźmie dziś rano udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA, w którym najprawdopodobniej będą uczestniczyć także m.in. minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, minister zdrowia Jeremy Hunt, burmistrz Londynu Sadiq Khan i najwyżsi rangą przedstawiciele brytyjskiej policji, w tym szefowa londyńskiej policji komisarz Cressida Dick.

06:40

Oto numery brytyjskiej infolinii policyjnej dla osób, które mogły zostać poszkodowane w atakach. 


06:16

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał z brytyjską premier Theresą May o atakach. Pochwalił działania policji i zaoferował pełne wsparcie w wyjaśnianiu okoliczności tragedii. 

05:35

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd oceniła w niedzielę rano, że sobotni zamach terrorystyczny w Londynie to "straszliwy atak w serce naszej stolicy, wymierzony w ludzi, którzy cieszyli się wieczorem z rodziną i przyjaciółmi".

Rudd, która jest odpowiedzialna m.in. za politykę bezpieczeństwa i walkę z terroryzmem, podkreśliła, że "jest niezwykle dumna z policji i służb ratunkowych, które tak szybko odpowiedziały (na pierwsze doniesienia) i które będą nieustannie pracowały nad trwającym śledztwem w sprawie tego okropnego aktu".

05:27

BBC opublikowała film przedstawiający furgonetkę chwilę po dokonaniu ataku terrorystycznego na London Bridge. 

05:22

Podczas krótkiego briefingu dla mediów, komisarz Mark Rowley podkreślił, że "nasza wiedza na temat tego incydentu cały czas rośnie".

Jak poinformował, w wyniku ataku zginęło co najmniej sześć osób, a 20 zostało rannych. W tę liczbę nie wliczono trzech terrorystów zastrzelonych na miejscu przez interweniującą policję, która - jak zaznaczył komisarz - unieszkodliwiła sprawców w ciągu zaledwie ośmiu minut od pierwszego zgłoszenia.

05:04

Sprawcy ataków mieli na sobie coś, co wyglądało jak kamizelki z ładunkami wybuchowymi; okazało się, że to atrapy - przekazała policja.

04:45

Londyńska policja poinformowała, że w atakach zginęło co najmniej 6 osób, a 20 zostało rannych. Trzej sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. 

04:46

Brytyjska policja wciąż szuka co najmniej jednego ze sprawców zamachu terrorystycznego  - poinformowała telewizja Sky News, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa.

Według niepotwierdzonych przez policję informacji, w ataku wzięło udział co najmniej trzech mężczyzn, którzy najpierw wjechali dużym samochodem dostawczym w grupę przechodniów na moście London Bridge, a następnie zaatakowali kolejne osoby przy użyciu noży na położonym nieopodal targu Borough Market.

04:35

Służby prasowe polskiego MSZ poinformowały w przesłanym PAP oświadczeniu, że konsulowie "sprawdzają, czy w zdarzeniu ucierpieli polscy obywatele" po tym, jak co najmniej 20 osób trafiło do szpitali. 

Jednocześnie MSZ zaapelował do Polaków przebywających w Londynie o "zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb".

Jak podkreślono, osoby, które znalazły się w pobliżu zamachów mogą skontaktować się ze służbami konsularnymi pod numerem telefonu +44 2030789621.

04:30

Policja, jak na razie, nie jest w stanie potwierdzić, czy udało się unieszkodliwić wszystkie osoby, które stały za zamachem. 

04:16

Brytyjskie media, informując o atakach terrorystycznych w Londynie, przypominają, że 8 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. 

03:43

Według służb ratunkowych, co najmniej 20 osób zostało hospitalizowanych po ataku w Londynie. 

03:29

BBC publikuje w serwisie internetowym zdjęcie, na którym widać białą furgonetkę, która prawdopodobnie wjechała w przechodniów na London Bridge. 

03:14

Słuchacz RMF FM Damian informuje, że ewakuowane są hotele znajdujące się w pobliżu Borough Market, ponieważ w okolicy słychać było pięć wybuchów. Londyńska policja potwierdziła, że eksplozje są wynikiem trwającej operacji policyjnej i są w pełni kontrolowane przez funkcjonariuszy.

03:06

Departament Stanu USA potępił "tchórzliwy atak wymierzony w niewinnych cywilów". Wcześniej prezydent USA Donald Trump na Twitterze zapewnił o solidarności z wielką Brytanią. 

02:55

Telewizja BBC podała informację o fotografii przedstawiającej leżącego na ulicy mężczyznę z kanistrami przywiązani do ciała, który miał zostać postrzelony przez policjantów. 

02:48

Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że wydarzenia w Londynie to "rozmyślny i tchórzliwy atak". Jak podkreslił, "nie ma usprawiedliwienia dla barbarzyńskich ataków". 

02:40

Świadek wydarzeń na rynku Borough Market: Słyszeliśmy strzały, zostaliśmy ewakuowani.

02:38

Polska ambasada w Londynie poinformowała w nocy na Twitterze, że "monitoruje wydarzenia w Londynie" i zaapelowała do Polaków o śledzenie informacji udzielanych przez londyńską policję metropolitalną.

Jak podkreślono, osoby, które znalazły się w pobliżu zamachów mogą skontaktować się ze służbami konsularnymi pod numerem telefonu +44 2030789621. 

02:35

Reporter dziennika "Daily Telegraph" twierdzi, że słyszał "kilka wybuchów" w pobliżu Borough Market. Jego wypowiedź przytacza BBC  w serwisie internetowym. 

02:32

Funkcjonariusze londyńskiej policji przeczesują brytyjską stolicę w poszukiwaniu trzeciego napastnika. 

02:30

Według dziennika "The Sun", w atakach terrorystycznych mogło zginąć nawet 7 osób. 

02:16

Dziennik "The Sun" podał, że policjanci zabili dwóch napastników, trzeci jest nadal poszukiwany.

02:05

Policja potwierdziła, że incydenty na London Bridge i Borough Market w Londynie oficjalnie uznane za ataki terrorystyczne.

01:55

Brytyjska premier Theresa May potwierdziła w nocy z soboty na niedzielę, że "koszmarny incydent w Londynie jest traktowany jako potencjalny atak terrorystyczny". Szefowa rządu weźmie w niedzielę rano udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA.

01:47

Służby prasowe brytyjskiej premier poddały, że szefowa rządu jest w drodze do swojej kancelarii na Downing Street. Theresa May podkreśliła, że trwa "szybko rozwijające się śledztwo" w sprawie ataków.  

Chcę wyrazić swoją wdzięczność policji i służbom ratunkowym, które są na miejscu. Nasze myśli są z tymi, którzy zostali dotknięci przez te okropne wydarzenia - zaznaczyła premier.

Według źródeł PAP, premier May weźmie udział w niedzielę rano w posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA (Cabinet Office Briefing Room A), w którym zwyczajowo uczestniczy także m.in. minister spraw wewnętrznych i najwyżsi przedstawiciele brytyjskiej policji.

01:30

Policja zdementowała informacje o trzecim ataku w Londynie. 

00:19

Według policji, jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna zamachów w Londynie. 

00:50

Policja: odpowiadamy na doniesienia o kolejnym incydencie w rejonie Vauxhall w Londynie.

00:24

Policja informuje, że w pobliżu Borough Market, nieopodal London Bridge, doszło do drugiego incydentu. 

00:18

Świadkowie, którzy rozmawiali z telewizjami Sky News i BBC News informowali również o strzałach z broni palnej w pobliżu London Bridge, jednak nie jest jasne, czy zostały one oddane przez interweniujące służby ratunkowe czy możliwych zamachowców. Policja zamknęła całą okolicę, a także pobliskie stacje metra i dworzec kolejowy.

00:15

Brytyjskie media poinformowały w sobotę wieczorem o poważnym incydencie na moście London Bridge w Londynie, gdzie według niepotwierdzonych informacji samochód dostawczy wjechał w grupę przechodniów. 


(ph/mn)