Do sieci trafił film ukazujący dramatyczne chwile z zatrzymania napastnika, który zaatakował w piątek w pociągu na trasie między Amsterdamem a Paryżem. To 26-letni Marokańczyk znany europejskim służbom jako domniemany islamista.

Na nagraniu widać, jak mężczyznę uzbrojonego w kałasznikowa, pistolet automatyczny i nóż obezwładniają trzej młodzi Amerykanie, w tym dwaj żołnierze, oraz ok. 60-letni Brytyjczyk. 

Wcześniej napastnika próbował powstrzymać 28-letni Francuz, ale mężczyzna wymknął się i oddał kilka strzałów, raniąc w klatkę piersiową innego podróżnego.

Męzczyzna o nazwisku Ajub El Khazzan, który ranił co najmniej dwie osoby, m.in. Amerykanina, został już przekazany służbom w mieście Arras na północy Francji. Francuscy śledczy mają teraz cztery dni na postawienie mu zarzutów.

Według wstępnych rezultatów śledztwa, które wszczęła sekcja antyterrorystyczna paryskiej prokuratury, marokański terrorysta chciał strzelać do pasażerów znajdujących się w przedziałach. W pociągu znajdowało się 150-200 podróżnych.

Skład jechał z Amsterdamu do Paryża. Do ataku doszło kiedy pociąg przejeżdżał przez terytorium Belgii.

(mal)