Co najmniej 5 osób zginęło, a 40 jest rannych po zamachu terrorystycznym w okolicy Pałacu Westminsterskiego w Londynie. Wśród ofiar jest napastnik, który został zastrzelony przez policjantów. Kierowany przez niego samochód wjechał w kilku przechodniów. Kierowca następnie wyszedł i zaatakował policjantów nożem. Jeden z funkcjonariuszy nie żyje. Policja nie ujawnia na razie tożsamości sprawcy.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Co wiemy o ataku w Londynie:

- 5 osób nie żyje, w tym policjant i napastnik

- Rannych jest przynajmniej 40 osób osób, obrażenia niektórych opisywane są jako "katastrofalne"

- W ataku zostało poszkodowanych 3 policjantów, jeden zmarł w wyniku odniesionych obrażeń

- Policja ustaliła tożsamość sprawcy. Na razie jednak jej nie ujawniła. Podejrzany był prawdopodobnie inspirowany islamskim terroryzmem

- Atak rozpoczął się na Moście Westminsterskim. Kierowca taranował samochodem przechodniów, po czym zatrzymał się przed budynkiem parlamentu, gdzie rzucił się z nożem na policjantów

00:59

Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za jej śledzenie. O najświeższych doniesieniach z Londynu będziemy informować w Faktach RMF FM i na bieżąco na RMF 24.

00:45

Służby donoszą, że wśród rannych są obywatele wielu państw, "których ambasady zostały o tym poinformowane". Nie ma informacji o tym, że wśród poszkodowanych byli Polacy.

00:42

W najbliższych dniach na ulice brytyjskich miast wyjdzie znacznie większa liczba funkcjonariuszy, zarówno uzbrojonych i nieuzbrojonych, którzy mają sprawić, że mieszkańcy poczują się bezpiecznie - poinformowała policja.

00:05

Ujawniono tożsamość zabitego policjanta, 48-letniego Keitha Palmera, który był częścią zespołu ochrony parlamentu i służb dyplomatycznych. Jak zaznaczyła policja, w momencie ataku terrorysty nie był on uzbrojony.

23:44

Myślimy, że wiemy kim był napastnik, pracujemy nad potwierdzeniem tego. Trwa śledztwo, pracujemy, ale jest za wcześnie, by przedstawić więcej szczegółów o tym mężczyźnie - poinformowała policja.

23:40

Policja: Do pięciu wzrosła liczba osób, które zginęły w ataku w pobliżu parlamentu. Wśród ofiar jest sprawca zamachu.

22:55

Brytyjska premier Theresa May określiła środowy atak terrorystyczny w Londynie jako "chory i zdeprawowany", podkreślając, że "jakakolwiek próba pokonania wartości, które reprezentuje nasz parlament, musi się skończyć niepowodzeniem".

22:16

Jakie wyzwania stoją teraz przed londyńską policją? Posłuchajcie relacji naszego korespondenta:

21:55

Przed atakiem ludzie chodzili po Londynie i się śmiali, teraz - miasto opustoszało - mówi RMF FM pan Robert, który zadzwonił na Gorącą Linię. Posłuchajcie:

21:29

W reakcji na ataki w pobliżu parlamentu w Londynie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaapelowała o zbiorowe przeciwstawienie się terroryzmowi i złożyła kondolencje bliskim ofiar.

Składamy kondolencje i zapewniamy o współczuciu dla wszystkich rodzin ofiar śmiertelnych. Nie popieramy i nie będziemy nigdy popierać terroryzmu. Uważamy, że jest to zło, któremu koniecznie trzeba zbiorowo się przeciwstawić - powiedziała Zacharowa na antenie telewizji Rosija 24. Sercem jesteśmy z Brytyjczykami i podzielamy ich ból - zapewniła.

21:08

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinom ofiar środowego ataku terrorystycznego w Londynie.

"Moje szczere kondolencje dla rodzin ofiar ataku terrorystycznego w Londynie. RIP" - podkreślił Andrzej Duda we wpisie w języku angielskim zamieszczonym na Twitterze.

21:01

Media informowały, że napastnikiem był muzułmański kaznodzieja Abu Izzadeen, znany ze swojego radykalnego podejścia. Wiele jednak wskazuje, że mężczyzna jest nadal w więzieniu. 

20:48

Brytyjska premier Theresa May jest "myślami z zabitymi i rannymi w przerażającym ataku, a także z ich rodzinami" - poinformowały służby prasowe Downing Street.

Premier jest na bieżąco informowana o postępach w śledztwie - podkreślono w oświadczeniu.

May poleciła, by na Downing Street w hołdzie ofiarom zamachu opuścić flagi do połowy masztu.

20:37

Brytyjscy parlamentarzyści mogą w końcu opuścić Pałać Westminsterski. 

19:50

Co wiemy o ataku w Londynie:

- 4 osoby nie żyją, w tym policjant i napastnik

- Rannych jest przynajmniej 20 osób, obrażenia niektórych opisywane są jako "katastrofalne"

- W ataku zostało poszkodowanych 3 policjantów, jeden zmarł w wyniku odniesionych obrażeń

- Służby traktują sytuację, jako "incydent terrorystyczny"

- Atak rozpoczął się na Moście Westminsterskim. Kierowca taranował samochodem przechodniów, po czym zatrzymał się przed budynkiem parlamentu, gdzie rzucił się z nożem na policjantów

19:32

Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił o swojej solidarności i wsparciu dla brytyjskiego narodu. Wyrażamy w imieniu Francji naszą całkowitą solidarność i wsparcie dla brytyjskiego narodu i premier Theresy May, która była w Izbie Gmin, kiedy do tego doszło - oświadczył szef państwa.

Terroryzm dotyka nas wszystkich - dodał, podkreślając, że "na poziomie europejskim trzeba się zorganizować", by stawić czoło zagrożeniu terrorystycznemu.

19:30

Po zajściach w Londynie prezydent USA Donald Trump zatelefonował do brytyjskiej premier Theresy May i zapewnił ją o swym pełnym poparciu. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer powiedział, że prezydent jest informowany na bieżąco o sytuacji w brytyjskiej stolicy.

Sekretarz stanu Rex Tillerson wydał oświadczenie, w którym złożył kondolencje oraz podkreślił, że USA "potępiają te straszne akty przemocy" i że "dla ofiar nie ma żadnej różnicy, czy dokonały ich jednostki z zaburzeniami, czy terroryści".

Rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner zapewnił o gotowości USA do udzielenia Wielkiej Brytanii wszelkiego wsparcia.

19:28

Środowego ataku w pobliżu gmachu parlamentu w Londynie dokonał prawdopodobnie jeden napastnik - podał oficer antyterrorystycznych jednostek policji, informując jednocześnie, że przynajmniej jeden mężczyzna z nożem wszedł na teren parlamentu.

Podczas konferencji prasowej podano ponadto, że operacja policji wciąż jest kontynuowana. Oficer potwierdził również, że samochód, który jechał po Moście Westminsterskim, taranował przechodniów i policjantów.

19:10

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk: Jestem myślami z poszkodowanymi w ataku w Westminster. Europa wspiera Wielką Brytanię w walce z terrorem i jesteśmy gotowi pomóc. 

19:06

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewnia o solidarności z Brytyjczykami. Nawet jeśli okoliczności muszą dopiero zostać precyzyjnie wyjaśnione, potwierdzam w imieniu Niemiec i ich obywateli: w walce z każdą formą terroryzmu stoimy zdecydowanie po stronie Wielkiej Brytanii - podkreśliła Merkel w oświadczeniu.

Kanclerz dodała, że jest wstrząśnięta atakiem na policjanta i przechodniów w pobliżu brytyjskiego parlamentu. Ze współczuciem i solidarnością myślę w tych godzinach o naszych brytyjskich przyjaciołach i wszystkich ludziach w Londynie - napisała kanclerz.

19:03

Mężczyzna podejrzewany o przeprowadzenie ataku nie żyje. 

19:00

Co najmniej 4 osoby nie żyją, a 20 jest rannych - podała brytyjska policja. 

18:50

Parlamentarzyści zgromadzeni w jednej z hal Pałacu Westminsterskiego. Policja prosi ich o udostępnienie wszelkich zdjęć i materiałów wideo, które mogą pomóc w śledztwie. 

18:44

Jedną z osób, które zginęły w ataku w Londynie jest policjant. 

18:39

Policja wciąż poszukuje jednego z napastników. 

18:36

Mężczyzna na noszach to domniemany zamachowiec. 

18:24

Dziennikarz BBC twierdzi, że w samochodzie było dwóch napastników. 

18:08

Radosław Sikorski w rozmowie z RMF FM wyraził obawę, że "terroryści czasami używają pierwszego incydentu, by ludzi sprowokować do zgromadzenia się". Później jest kolejny, poważniejszy incydent. Oby tak nie było - mówił Sikorski.

18:06

Trzech uczniów z Francji rannych w ataku w Londynie - informują francuskie media. 

18:04

Brytyjska premier zwołała posiedzenie sztabu antykryzysowego COBRA

18:01

Uratowano kobietę, która wpadła do Tamizy po londyńskim ataku. Jej obrażenia są poważne. 

17:59

Co najmniej 10 rannych na Moście Westminsterskim zostało zabranych do szpitali - informują londyńskie służby medyczne.

17:54

Moment wkraczania policji do budynku parlamentu. 

17:50

Według brytyjskiej policji jest "kilka ofiar", w tym funkcjonariusze. 

17:44

Film, na którym zarejestrowano strzały i ucieczkę przechodniów. 

17:40

Sky News: Nie żyje druga osoba poszkodowana w ataku w Londynie. 

17:35

W reakcji na wydarzenia w pobliżu parlamentu zwiększono środki bezpieczeństwa w Pałacu Buckingham, czyli londyńskiej rezydencji królowej Elżbiety II - podała BBC. Nie ujawniono, jakie dodatkowe środki wprowadzono.

17:33

Słynny diabelski młyn "London Eye" został wyłączony, w kabinach są uwięzieni ludzie. 

17:21

Brytyjskie media podają, że ranni zawiezieni do szpitala mają "katastrofalne" obrażenia

17:19

Według służb bezpieczeństwa napastnikiem był mężczyzna w średnim wieku o "azjatyckim wyglądzie". Był uzbrojony w 20-centymetrowy nóż. 

17:16

Do takich dokładnie zamachów i nawoływało Państwo Islamskie i Al-Kaida, i co więcej już takie zamachy się zdarzały. Najpierw ktoś wjeżdża w tłum ludzi i potem wyskakuje z jakąś siekierą, maczetą, albo nożem i stara się zranić albo zabić maksymalną liczbę osób i wreszcie na samym końcu zostaje zastrzelony przez żołnierzy - mówił RMF FM specjalista ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko. 

17:12

Jedna kobieta zginęła w ataku terrorystycznym w Londynie. 

17:09

W wyniku ataku ewakuowany jest gmach parlamentu w Londynie. Ewakuację rozpoczęto od galerii dla publiczności w Izbie Gmin, która zawiesiła obrady. Posłowie będą opuszczać budynek w grupach po 20 osób. 

17:01

Słyszałem coś, co wydało mi się kolizją samochodową, spojrzałem przez okno taksówki i zobaczyłem kogoś leżącego, najwyraźniej w złym stanie. Potem zobaczyłem drugą osobę na ziemi i zacząłem filmować. Potem zobaczyłem na ziemi trzy kolejne osoby, jedna z nich mocno krwawiła - mówił były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z BBC.

16:56

Do ataku doszło w pierwszą rocznicę zamachu na lotnisku Zaventem w Brukseli. Zginęły wówczas 32 osoby, a ponad 300 zostało rannych. Wówczas do ataku przyznało się Państwo Islamskie. 

16:54

Świadkowie mówią, że widzieli ciało w Tamizie. To prawdopodobnie jedna z potrąconych osób na Moście Westminsterskim. 

16:53

Londyńska policja w pobliżu gmachu brytyjskiego parlamentu w centrum Londynu znalazła podejrzany pojazd - podaje agencja Reutera, powołując się na telewizję BBC. Trwa ewakuacja okolic parlamentu.

16:51

16:50

Służby poinformowały, że traktują sytuację jako "incydent terrorystyczny".16:49

Po godzinie 15 rozpędzony samochód staranował kilku przechodniów na Moście Westminsterskim. Kierowca rozbił się w końcu o bramy budynku parlamentu. Napastnik wysiadł z auta i zaatakował funkcjonariuszy, po czym został postrzelony. Jeden z policjantów jest ranny. 

Agencja Reutera donosi, że poszkodowanych jest 12 osób. Na zdjęciach widać, ze przynajmniej kilka jest ciężko rannych. 

Obecnie trwa akcja policji na miejscu. Uzbrojeni funkcjonariusze zaopatrzeni m.in. w tarcze weszli teraz do samego budynku parlamentu.

W okolicy zamknięta została stacja metra. 

(az)