Sprawcą sobotniego ataku terrorystycznego w Reading na zachód od Londynu jest 25-letni Libijczyk Khairi Saadallah – podał dziennik "Daily Telegraph". Mężczyzna kilka lat temu trafił do Wielkiej Brytanii jako uchodźca.


W sobotę wieczorem w parku Forbury Gardens w Reading Saadallah dźgnął nożem siedzących tam ludzi, zabijając trzy osoby i poważnie raniąc trzy kolejne. Policja oświadczyła w niedzielę przed południem, że traktuje zdarzenie jako mające charakter terrorystyczny. Jak wyjaśniono, wszystko wskazuje, by sprawca działał sam i nie ma dalszego zagrożenia dla mieszkańców.

Uciekający napastnik został schwytany dzięki odwadze nieuzbrojonego policjanta, który ruszył za nim w pościg i powalił na ziemię. Został aresztowany pod zarzutem morderstwa i obecnie znajduje się w policyjnym areszcie.

Wieczorem policja przeszukała mieszkanie Libijczyka. Jednym z zarekwirowanych przedmiotów, które tam znaleziono, jest duża piła tarczowa.

Odsiadywał wyrok za drobne przestępstwo

Wcześniej media podawały, że Libijczyk w przeszłości odsiadywał wyrok w Wielkiej Brytanii za drobne przestępstwo, nie mające związku z terroryzmem.

Premier Boris Johnson spotkał się w niedzielę z członkami służb bezpieczeństwa, wyższymi rangą ministrami i policją w celu uzyskania najnowszych informacji na temat dochodzenia. Oświadczył, że jest "przerażony i oburzony" atakiem i powiedział, że Wielka Brytania zmieni prawo, jeśli będzie to konieczne, aby zapobiec przyszłym takim zdarzeniom.