Ghoncheh Ghavami rozpoczęła w zeszłą środę strajk głodowy. Taką informację przekazała matka aresztowanej 20 czerwca 25-latki. Ghoncheh ma podwójne obywatelsko: irańskie i brytyjskie. Jest w więzieniu za to, że w Teheranie poszła obejrzeć mecz męskiej siatkówki.

Ghoncheh Ghavami od ponad 3 miesięcy jest przetrzymywana w więzieniu Evin w Teheranie. Matka Ghoncheh, Susan Moshtaghian, potwierdziła, że jej córka od środy prowadzi strajk głodowy. W bardzo emocjonalnych wpisach na profilu na Facebooku informuje, że w końcu udało jej się zobaczyć córkę. Zapowiedziała również, że nie ma już zamiaru dłużej milczeć.

Petycję domagającą się uwolnienia Ghoncheh Ghavami podpisało ponad pół miliona ludzi. W zeszłym miesiącu brat Ghoncheh przedstawił odezwę na zgromadzeniu ONZ w Nowym Jorku. Brytyjski minister spraw zagranicznych poruszył sprawę zatrzymanej kobiety na spotkaniu ze swoim irańskim odpowiednikiem w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

25-latka została zatrzymana, kiedy wraz z kilkoma innymi kobietami próbowała wejść na mecz siatkarski mężczyzn. Na Facebooku rodzina prowadzi kampanię mającą na celu je uwolnienie.

(ab)