​"Nie ma na razie żadnych decyzji Stanów Zjednoczonych o stałych bazach w Polsce" - powiedziała amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchison. Ambasador powiedziała, że Waszyngton w ogóle nie rozważa takiej możliwości.

To oznacza, że rządowe plany, by USA zainstalowały koło Torunia stałą bazę dla 4,5 tys. amerykańskich pancerniaków są prawdopodobnie pogrzebane. Amerykańska dyplomatka powiedziała, że Stany Zjednoczone nie podjęły w tym kierunku żadnych działań.

Stany Zjednoczone nie podjęły w tej sprawie żadnych działań. Polska to wspaniały sojusznik, z pewnością jest mocną częścią NATO, ale obecnie nie mamy w planach nowych, stałych baz w Polsce - mówiła Hutchison.

Przyznała, że jeśli Kongres prosi o analizę zasadności umieszczenia stałych oddziałów np. w Polsce, to zostanie ona zrobiona. Gdyby kiedykolwiek ta sprawa była rozważana, wzięlibyśmy pod uwagę wiele różnych czynników. Ale na razie nie jest - powiedziała.

Jej zdaniem trzeba brać pod uwagę np. zobowiązania traktatowe. Chodzi o Akt Stanowiący NATO-Rosja w którym Sojusz zobowiązał się, gdy przyjmował Polskę, że nie umieści na stałe żadnych znaczących sił na terenie nowych krajów członkowskich. Warszawa uważa, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainie i prowadzoną przez Moskwę wojną hybrydową - zobowiązanie to nie ma już uzasadnienia.

(az)