Znany rosyjski bloger i opozycjonista Aleksiej Nawalny został aresztowany przez policję. Mężczyzna złamał warunki aresztu domowego, aby przyłączyć się do demonstracji w Moskwie.

Od lutego Aleksiej Nawalny przebywał w areszcie domowym, który obowiązuje go do 15 lutego 2015 roku. Bloger poinformował jednak, że złamał jego warunki, by przyłączyć się do demonstracji na Placu Maneżowym w rosyjskiej stolicy. Chodzi o protest po wyroku na jego brata, Olega, który został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności. 

Nawalny został bardzo szybko zatrzymany - nie zdołał dotrzeć na miejsce protestu. Trafił do policyjnego autobusu i będzie odwieziony do miejsca, gdzie jest zameldowany. 

Skazany za rzekome defraudacje

Znany rosyjski opozycjonista i bloger Aleksiej Nawalny i jego brat Oleg zostali uznani we wtorek przez sąd w Moskwie za winnych zagarnięcia środków finansowych firmy Yves Rocher. Aleksiej dostał 3,5 roku więzienia w zawieszeniu, a Oleg 3,5 roku pozbawienia wolności. Aleksiej Nawalny był oskarżony o zdefraudowanie 30 mln rubli (536 tys. dolarów), w tym na szkodę firmy Yves Rocher; jego brat był współoskarżonym w tej sprawie. Ponadto sąd nakazał braciom Nawalnym zapłacenie ponad 4 milionów rubli tytułem zaspokojenia roszczeń poszkodowanej firmy.

38-letni Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Putina na Kreml. We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi. Pod koniec października Aleksiej Nawalny powiedział, że zamierza kontynuować walkę z reżimem Putina.