Zatrzymano trzech afgańskich żołnierzy, którzy od soboty byli poszukiwani na terenie Stanów Zjednoczonych. Major i dwaj kapitanowie przebywali na szkoleniu w bazie wojskowej w Massachusetts. Amerykańskie służby ujawniły poprzedniej nocy, że wojskowi uciekli z bazy. Jak donosi korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, zatrzymano ich na moście granicznym między USA a Kanadą.

Do zatrzymania doszło w miejscowości Niagara Falls - gdzie znajduje się słynny wodospad Niagara - dokładnie na moście granicznym między USA a Kanadą. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego wojskowi zbiegli - będzie to dopiero wyjaśniane. Niewykluczone jednak, że nie chcieli wracać do Afganistanu.

Uciekinierów poszukiwali policjanci w całych Stanach Zjednoczonych. Istniały bowiem obawy, czy nie mają oni powiązań z terrorystami.

Dwustu wojskowych z sześciu krajów

Oficjalnie zaginięcie afgańskiego majora i dwóch kapitanów zgłoszono w sobotę wieczorem. Wcześniej uczestniczyli oni w szkoleniu, które odbywało się w bazie wojskowej w Cape Cod w hrabstwie Barnstable.

Ćwiczenia te organizowane są co roku przez amerykańskie wojsko dla sojuszników. Szkolenia, które odbywają się od 2004 roku, mają m.in. promować współpracę między siłami zbrojnymi różnych państw. W tegorocznej edycji uczestniczy ponad 200 osób z sześciu krajów, w tym USA. Poza zaginionymi oficerami w bazie wojskowej nadal przebywa kilkunastu Afgańczyków.

(edbie)