Adam Bielecki wszedł w skład międzynarodowej wyprawy pod kierunkiem rosyjskiego alpinisty Denisa Urubko. Himalaiści ruszą na niezdobyty zimą najwyższy szczyt Karakorum, drugą co do wysokości górę Ziemi K2 (8611 m). Ekspedycja ma wyruszyć w połowie grudnia.

41-letni Denis Urubko w ciągu dziewięciu lat (2000-2009) wszedł na wszystkie 14 ośmiotysięczników bez wspomagania tlenem. Od dawna był zainteresowany zimową wspinaczką na K2. Na przełomie 2002 i 2003 roku brał udział w wyprawie kierowanej przez Krzysztofa Wielickiego i dotarł najwyżej (ok. 7650 m) wraz Marcinem Kaczkanem oraz Piotrem Morawskim.

Po wiosennej, wyczerpującej z powodu bardzo intensywnych opadów śniegu, próbie zdobywania Kanczendzongi (8585 m), Denis zaproponował, aby w tym samym składzie, świetnie ze sobą współpracującym i dobranym towarzysko, wyruszyć najbliższej zimy na K2. To była wtedy taka luźna propozycja, która dziś jest już skonkretyzowana. Wspinaczkę planujemy od strony chińskiej, północno-wschodnią granią - powiedział Adam Bielecki.

W wyprawie na Kanczendzongę (na tej górze 13 maja 1992 roku zaginęła Wanda Rutkiewicz) uczestniczyli także Rosjanie Artiom Braun i Dmitrij Siniew oraz Alex Txikon z Kraju Basków, najmłodszy z 13 braci.

"Góra Mordercy"

K2 - "Góra gór" uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 60 lat (31 lipca 1954 roku Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli jako pierwsi w historii zdobyli wierzchołek) na szczycie stanęło ponad 300 osób, a prawie 90 zginęło, w tym kilkoro Polaków. Jeśli pragnieniem sportowca jest medal olimpijski, to marzeniem chyba każdego alpinisty jest zdobycie K2. Nie ma żadnej przesady w określeniu, że to "góra gór". Popłakałem się ze szczęścia, gdy zakończyłem wspinaczkę 31 lipca 2012 roku. To było jednak latem i ni jak się ma do zimy. O tej porze były bodajże tylko trzy próby wejścia na szczyt w historii - dodaje Bielecki.

Oprócz K2 niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem jest Nanga Parbat (8126 m). Na dziesięć jako pierwsi wspięli się Polacy, w tym na jeden z Włochem Simone Moro. Podbój rozpoczęli 17 lutego 1980 roku od Mount Everestu (8848 m) Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

Ostatnim zdobytym o tej porze roku był Broad Peak (8051 m) w Karakorum. 5 marca 2013 roku na wierzchołku stanęli: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Podczas zejścia zginęli Berbeka i Kowalski.