W sądzie w Lubinie zapadły nieprawomocne wyroki w sprawie 3 najbardziej agresywnych związkowców, którzy brali udział w czwartkowej manifestacji przed biurem zarządu KGHM. Dwóch mężczyzn usłyszało wyroki roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 7 tys. zł grzywny i dozór kuratora.

Trzeci z zatrzymanych został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 7,5 tys. zł grzywny. Musiał się także zobowiązać do naprawienia wyrządzonych szkód.

KGHM wycenił wstępnie swoje straty na 50 tys. złotych. To nie koniec zatrzymań w tej sprawie, policja cały czas analizuje zapisy z monitoringu.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy Liliana Łukaszewicz powiedziała, że wszyscy mężczyźni dobrowolnie poddali się karze.

W czwartek około tysiąca związkowców protestowało przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź S.A. W trakcie pikiety doszło do przepychanek między najbardziej agresywnymi związkowcami a ochroną. Pikietujący rzucali w ochroniarzy m.in. puszkami z piwem. Ostatecznie związkowcom udało się sforsować zamknięte drzwi do budynku, ale nie weszli do środka, ponieważ w środku czekał kordon policji.