Tylko na Opolszczyźnie do ZUS-u wpłynęło 238 takich zwolnień, co w skali kraju wyniosło 3,6 proc. ogółu. Tyle samo zaświadczeń lekarze wystawili w województwie podkarpackim, a najmniej w lubuskim - 103. Tymczasem od początku roku do końca października do placówek ZUS w regionie wpłynęły już 302 zwolnienia z racji nadużycia alkoholu, czyli 3,8 proc. wszystkich w Polsce.
W 2023 roku wśród zwolnień z kodem C najwyższy odsetek - 62 proc. - stanowiły zwolnienia dla osób między 30. a 49. rokiem życia. W tej grupie wiekowej najczęściej wystawiano je mężczyznom w wieku 40-44 lata (18,7 proc.) i kobietom w wieku 30-34 lata (22,3 proc.).
W ubiegłym roku w całym kraju Polsce lekarze wystawili 6,6 tys. takich zaświadczeń. To 7,6 proc. więcej nić w 2022 roku.
W minionym roku najwięcej, bo 36,4 proc. zwolnień lekarze wystawili na okres od jednego do pięciu dni.
Dane od stycznia do października 2024 r. wskazują, że liczba zaświadczeń lekarskich z kodem C to 8 tysięcy, czyli więcej niż w latach 2022 i 2023.