Po blisko dwuletnim remoncie znowu można korzystać z basenu w Pałacu Młodzieży w Pałacu Kultury i Nauki. Była to pierwsza kompleksowa przebudowa tego obiektu w historii Pałacu. Koszt modernizacji basenu wyniósł blisko 12 mln zł - podaje stołeczny Ratusz.

Basen w Pałacu Młodzieży był kiedyś jednym z niewielu basenów w Warszawie. Obecnie w stolicy działa ich prawie 30. Na basenie zachowano oryginalną kolorystykę, a podłoga została wyremontowana i doprowadzona do wyglądu sprzed 50 lat.  

Remont w 60-letnim obiekcie był niezbędny. Poza naturalnym zużyciem powierzchni użytkowej, przestarzała była także technologia basenowa. Tak więc obok modernizacji samej niecki basenu wyremontowano pomieszczenia techniczne (m.in. filtry wody), sanitariaty, natryski, szatnie. Dostosowano także obiekt  do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Zmieniono także system przelewu bocznego niecki basenu na przelew typu Wiesbaden, tzn. krawędzie podłużne zbiornika basenu są na poziomie lustra wody, która się przez nie przelewa, spowodowało to podniesienie lustra wody. 

W czasie remontu zachowana została ta sama kolorystyka płytek ceramicznych w szatniach i łazienkach: biało-żółta w części damskiej, biało-bordowa w męskiej. Na podłodze położono, zgodnie z pierwowzorem, biało-szarą szachownicę. Konserwacji poddano oryginalne plafony sufitowe, wymieniono zwykle białe drzwi na pasujące do stolarki w całym pałacu - drewniane, ciemnobrązowe.

Zamontowano także system reflektorów oraz zwierciadeł rozpraszających, w celu doświetlenia lustra wody. 

W czasie prezentacji wyremontowanego basenu gotowej inwestycji odbył się pokaz skoków do wody w wykonaniu mistrzów - wychowanków Pałacu Młodzieży. 

(md)