20 złotych zapłacą od 1 marca kierowcy samochodów osobowych za przejazd zaledwie 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice. Do tej pory podróż kosztowała 18 złotych. Wzrosną także ceny dla motocyklistów i kierowców ciężarówek. Zarządzająca trasą firma Stalexport tłumaczy podwyżkę istotnymi nakładami na eksploatację autostrady oraz kosztami inwestycji, które obejmują również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej.

Nowe stawki za przejazd autostradą A4 Kraków-Katowice obowiązywać będą od 1 marca. Stalexport tłumaczy, że ceny zostały uzgodnione z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Firma w komunikacie wyjaśnia, że ostatnia podwyżka opłat za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem A4 dla samochodów osobowych miała miejsce 3 lata temu.

Przy istotnych nakładach na eksploatację autostrady oraz na inwestycje, obejmujące również  prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej (np. poszerzenie Placów Poboru Opłat), zmiana stawek jest uzasadniona. Warto pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych mają możliwość zniwelowania podwyżki przez zakup abonamentów, których powszechne użycie pozytywnie wpływa na płynność ruchu na placach poboru opłat - mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Podwyżka to jednak również efekt skandalicznej umowy zawartej z ministerstwem transportu wiele lat temu. Pozwala ona Stalexportowi dyktować ceny i żadna instytucja nie jest w stanie się temu przeciwstawić.

Nowe stawki za przejazd A4 Kraków-Katowice (opłata na jednej bramce)

5 zł - pojazdy pierwszej kategorii: motocykle (podwyżka z 4,5 zł)

10 zł - pojazdy pierwszej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach (podwyżka z 9 zł)

16,50 zł - pojazdy drugiej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami (podwyżka z 15 zł)

16,50 zł - pojazdy trzeciej kategorii: pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami (podwyżka z 15 zł)

26,50 zł - pojazdy czwartej i piątej kategorii: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy ponadnormatywne (podwyżka z 24,5 zł)

(bs)