Sprawdzają się prognozy o wracających dziś śnieżycach. Mocno pada już na południowym wschodzie Małopolski. Uważajcie, w rejonie Gorlic, Krynicy Zdroju i Nowego Sącza drogi są białe. Obficie pada też na Podkarpaciu - po południu fala opadów będzie się przesuwać na północ. Czekamy na informacje, zdjęcia i filmy od Was.

Informacje, zdjęcia i filmy możesz przysyłać na Gorącą Linię: SMS/MMS: 600 700 800, e-mail: fakty@rmf.fm lub za pomocą formularza na stronie www.

Darek napisał: Zamarznięta rzeka Stryszawka i gołoledź na drodze w Suchej Beskidzkiej. Kierowcy uważajcie, pod błotem pośniegowym jest lód. Droga hamowania znacznie dłuższa. Zachowajcie odstęp.

Fatalnie jeździ się po śląskich drogach. Od kilku godzin bez przerwy pada śnieg. Powstają duże korki.

W Katowicach stoi między innymi autostrada A4 w stronę Krakowa, w obu kierunkach 86 pomiędzy Sosnowcem, a Tychami, droga krajowa nr 1 i 79 do Bytomia. Zupełnie sparaliżowane jest także centrum Katowic. Niestety, nie ma większych szans na to żeby sytuacja, w najbliższym czasie się poprawiła bo z samochodami w korkach utknęły także pługi i piaskarki. Jest ślisko i bardzo niebezpiecznie. Od 15.00, średnio co dwie minuty, na śląskich drogach dochodzi do stłuczki. Na szczęście przestał padać śnieg, więc jest nadzieja na to, że warunki nie będą już gorsze.

Po południu pogorszyła się też sytuacja na drogach w Małopolsce. Obecnie w regionie wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, choć na niektórych odcinkach może zalegać zajeżdżony śnieg lub błoto pośniegowe. Nawierzchnie dróg są śliskie. Według prognoz, wieczorem i w nocy w Małopolsce spodziewane są dalsze opady śniegu i lokalnie marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura minimalna będzie wynosić ok. -11 C, na szczytach Tatr około -14C.

Jacek Olesiński przysłał zdjęcie zimy w Wilczkowicach (woj. świętokrzyskie).

Barbara Kościuk przysłała zdjęcia z drogi Chełm-Krasnystaw w miejscowości Pokrówka.

Waldi napisał: Wjazd do Rzeszowa od strony Łańcuta - aż do centrum miasta. Potężny korek także na ul. Rejtana, ul. Kopisto w kierunku mostu Zamkowego tu także potężny korek. Teraz śnieg przestał padać.

Bartek napisał z Lublina: znowu zaczyna się śnieżyca, śnieg jest coraz gęstszy, a warunki na drogach coraz gorsze. Drogowcy nie poradzili sobie jeszcze z poniedziałkowymi opadami śniegu.. Jak ktoś nie musi, niech nie wsiada do samochodu, bo drogi będą zaraz całkowicie zakorkowane.

gmajka pisze: w miejscowości Jasło samochody ciężarowe zablokowały dwie drogi krajowe, nr 73 w kierunku Krakowa, oraz 28 w kierunku Krosna. Utworzyły się gigantyczne korki. Zablokowane jest całe miasto, kto nie musi, lepiej niech nie wyjeżdża dzisiaj.

Reporter RMF FM Maciej Grzyb przysłał dwa zdjęcia z drogi nr 9 z miejscowości Jawornik Niebylecki.

Informacja i film od Wojciecha Bartuli z Oświęcimia: Od godziny 10:40 do godziny 13:40 spadlo okolo 4-5 cm śniegu. Na drogach zero odśnieżarek, sypie cały czas. Jedyny plus jest taki, że nie ma wiatru i nie robią się zaspy.

Olek przysłał zdjęcia z Katowic, zrobione z balkonu wieżowca na os. Tysiąclecia. Widok na Chorzów

gmajka napisała: Chciałbym Was poinformować o bardzo trudnej sytuacji drogowej w Jaśle, wszystkie większe ulice miasta są zakorkowane. Droga krajowa nr 28 Jasło - Krosno jest zablokowana, dwa TIRy na wzniesieniu przy ul. Lwowskiej stanęły w poprzek i utworzył się kilkunastokilometrowy korek z tego powodu zakorkowana jest także ulica K. Wielkiego. Ul Piłsudskiego z powodu samochodu stojącego w poprzek samochodu ciężarowego jest zablokowana. Na obwodnicy obok Huty, stojący TIR utrudnia ruch. W Majscowej autobus wpadł w poślizg i zjechał do rowu, ruch na tej drodze jest utrudniony. W całym powiecie jasielskim sytuacja jest bardzo trudna, w gminie Tarnowiec, wiele dróg jest nie przejezdnych, utrudniony jest ruch na trasie Jasło - Czeluśnica - Tarnowiec - Wrocanka, zalecany jest objazd drogą przez Rostoki, Sądkową, Dobrucową, która jeszcze jest przejezdna. W Umieszczu, dzieci z okolicznych miejscowości zostały zwolnione ze szkoły, ponieważ w późniejszych godzinach, nie mogłyby dotrzeć do domu. Sytuacja z minuty na minutę pogarsza się. Jazda samochodami osobowymi staje się nie możliwa.

Basia Fik z Chełma: śnieg sypie dużymi płatkami tak intensywnie, że jest bardzo słaba widoczność. Szybko przybywa kolejna warstwa puchu. Ciężko jeździ się w mieście.

Exp przysłał zdjecia z Rzeszowa.

MK napisał: w Sosnowcu od godziny sypie gruby śnieg, drogi w momencie białe, znów zaczynają się problemy komunikacyjne.

Marcin przysłał zdjecia z drogi Stalowa Wola - Sandomierz

Łukasz przysłał nam trzy zdjęcia spod Rzeszowa dwie godziny po opadach śniegu.

Małopolska policja wprawdzie do południa nie odnotowała żadnych poważniejszych utrudnień w ruchu, ale radzi kierowcom, by na razie - jeśli nie muszą - nie wyruszali w trasę.

Problemy mają także kierowcy w rejonie Przełęczy Snozka na trasie z Nowego Targu do Szczawnicy. Tam na stromym podjeździe utknęły TIR-y.

Śnieży także na Podkarpaciu. Przed południem sypnęło w okolicach Jarosławia i z każdą chwilą sypie co raz bardziej - napisała na Gorącą Linię RMF FM Paulina. Wcześniej padał marznący deszcz. Pan Marcin przesłał na z kolei zdjęcia:

Pada także w woj. świętokrzyskim. W okolicach Nowego Korczyna sypie gruby śnieg i bardzo szybko rośnie biała pokrywa - donosi nam "amadeuszka".

Siergiej przysłał zdjęcie z drogi Kańczuga - Przemyśl.