Dziś radni Gdańska zdecydują, co dalej z tytułem honorowego obywatela dla księdza Henryka Jankowskiego i co stanie się z jego pomnikiem, stojącym na skwerze w Gdańsku. Kilka dni temu Aleksandra Dulkiewicz, która wygrała wybory na prezydenta miasta, mówiła w rozmowie z Marcinem Zaborskim, że miejsce pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego jest na terenie prywatnym, a nie w przestrzeni publicznej. Rano, przed budynkiem rady miasta, pojawił się za to słynny "Złoty Donek". Ustawili go związkowcy z Solidarności.

"Złoty Donek" - czyli pomnik Donalda Tuska, kilka lat temu razem z Solidarnością, objechał polskie miasta. Dziś związkowcy tłumaczą, że figura została postawiona na znak protestu. "Donek" ma na sobie napis Konstytucja oraz wyszczególnionych kilka jej artykułów.

Przedstawiciele Solidarności podkreślają, że chcą w ten sposób zwrócić uwagę na prawo do obrony, które przysługuje każdemu. My sprawę chcemy wyjaśniać, ale na drodze sądowej - powiedział RMF FM Karol Guzikiewicz, pomorski radny i lider stoczniowej Solidarności. Jak dodał, pomnik "Donka" zostanie przed siedzibą radą miasta. Niech zrobią z niego eksponat dla Europejskiego Centrum Solidarności - ironizował .

Radni o księdzu

Proponowane przez radnych trzy uchwały ws. księdza Jankowskiego - biorąc pod uwagę rozkład sił w radzie miasta - nie powinny mieć problemu z uzyskaniem większości. Głosowania planowane są dopiero pod koniec obrad. 

Zarzut popełnienia przestępstwa seksualnego, to jeden z najcięższych zarzutów. Takie sprawy trzeba dokładnie wyjaśnić. I ze względu na ofiary, ale też po to by nikogo fałszywie nie oskarżać - powiedział szef klubu rannych PiS w radzie miasta w Gdańsku Kacper Płażyński. Jak zapowiedział, PiS nie weźmie udziału w zaplanowanych na dziś głosowaniach. Apelował też o powołanie przez miasto Gdańsk komisji, która miałaby wyjaśnić przeszłość prałata. Dopiero później  - jak tłumaczył Kacper Płażyński  - można decydować o ewentualnym odebraniu tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska księdzu Jankowskiemu oraz o tym, co dalej z jego pomnikiem.

Szefowie klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska deklarowali, że tematem księdza Jankowskiego trzeba zająć się koniecznie dziś i że źle się stało, że radni zwlekali w tej sprawie.

W rozmowie z Marcinem Zaborskim Aleksandra Dulkiewicz tłumaczyła, że projekt dotyczący rozbiórki pomnika księdza Jankowskiego został przygotowany przez dwa kluby radnych: Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej. Nie ja jestem inicjatorką tego projektu, natomiast temat wokół pomnika nabrzmiał bardzo mocno - podkreśliła.

 

Opracowanie: