W uroczystym zjeździe Solidarności z okazji 30. rocznicy Sierpnia'80 wezmą udział prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk, raczej nie będzie Lecha Wałęsy - poinformował przewodniczący "S" Janusz Śniadek. Okolicznościowy zjazd związku odbędzie się w poniedziałek 30 sierpnia w sali widowiskowo-sportowej w Gdyni.

Jak wyjaśnił Śniadek na konferencji prasowej w Gdańsku, wprawdzie prezydent Komorowski nie przysłał jeszcze "S" oficjalnego potwierdzenia udziału, ale - jak zapewnił przewodniczący "S" - nie ma wątpliwości, że na zjeździe będzie. Związek nie ma jeszcze także oficjalnego potwierdzenia udziału w zjeździe od premiera, ale - jak wyjaśnił Śniadek - "trwają kontakty robocze, dotyczące szczegółów" i premier z pewnością pojawi się na uroczystości.

Przewodniczący "S" poinformował też, że rano rozmawiał telefonicznie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Jak relacjonował, Wałęsa miał powiedzieć, że nie pojawi się na zjeździe na 99 procent. Więc jest jeden procent szansy, że być może będzie na naszym zjeździe - mówił Śniadek. Wałęsa już wcześniej zapowiedział, że nie zamierza pojawić się na zjeździe. Były prezydent zarzuca bowiem obecnym władzom związku upartyjnienie i upolitycznienie.

Udział w zjeździe zapowiedział ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein. Odczyta on osobiste posłanie - list pana prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy do Solidarności - powiedział przewodniczący "S".

Śniadek wyjaśnił, że wśród osób, które wygłoszą przemówienia w czasie zjazdu, obok prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i ambasadora USA, znajdą się także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Głos zabierze także sam Śniadek.

Zjazd poprowadzą wszyscy dotychczasowi przewodniczący prezydium Krajowego Zjazdu Delegatów: Tadeusz Syryjczyk, Jerzy Buzek, Janusz Orkisz, Janusz Śniadek, Bożena Borys-Szopa i Stanisław Szwed. Wszyscy oni potwierdzili swoją obecność - wyjaśnił Śniadek.

Na zjazd zaproszono rodzeństwo ks. Popiełuszki

W czasie zjazdu jego uczestnicy zajmą się dwoma specjalnymi uchwałami. Będą to: mająca formę przesłania uchwała okolicznościowa zatytułowana: "O godność, o solidarność, o Polskę" oraz uchwała, w której delegaci, za pośrednictwem Episkopatu Polski, wystąpią do Stolicy Apostolskiej o oficjalne ustanowienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ "Solidarność".

W związku z tą ostatnią inicjatywą, na zjazd zaproszono rodzeństwo ks. Popiełuszki - poinformował Śniadek.

W czasie zjazdu zostaną też uhonorowani członkowie władz NSZZ "Solidarność" z najdłuższym stażem. Będą to: Waldemar Bartosz (delegat od I zjazdu i szef Regionu Świętokrzyskiego od 1990 r.), Tomasz Wójcik (delegat od I Krajowego Zjazdu Delegatów), Jan Mosiński (przewodniczący regionu Wielkopolska Południowa od 1990 r.), Marian Krzaklewski, Jacek Smagowicz i Jerzy Langer (członkowie Komisji Krajowej nieprzerwanie od II KZD) oraz Adam Binduga (członek Krajowej Komisji Rewizyjnej od II KZD). Specjalne wyróżnienia otrzymają też młodzi działacze związkowi.

Na okolicznościowy zjazd zaproszono ponad 2,5 tys. gości, w tym m.in. sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, byłych i obecnych członków władz związku.

Zaproszenia wystosowano także do przedstawicieli organizacji związkowych z całego świata, m.in. Austrii, Albanii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Kanady, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Japonii, Włoch, Litwy, Luksemburga, Norwegii, Rumunii, Rosji, Serbii, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy, USA i Portugalii.

Wielkie widowisko "Solidarność to jeden i drugi"

W drugiej części zjazdu odbędzie się widowisko słowno-muzyczne "Solidarność to jeden i drugi" z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Antoniny Krzysztoń, Sebastiana Karpiela-Bułecki, Renaty Przemyk, Roberta Gawlińskiego, Kai, Stanisława Sojki, Andrzeja Sikorowskiego i Grzegorza Turnaua. Tytuł koncertu nawiązuje do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych w 1987 r. w Gdańsku: "Solidarność - to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu".