Miliarda zł sięga aktualnie wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji - poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Miliarda zł sięga aktualnie wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji - poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro /Leszek Szymański /PAP

Według Ziobry, sprawa wyłudzeń warszawskich nieruchomości jest dynamicznie prowadzona i rozwija się. Prokuratura w zakresie wszystkich wątków, które prowadzi, szacuje, iż aktualnie wartość wyłudzonych nieruchomości sięga już ok. miliarda zł - oświadczył. Nie dziwi to, że prokuratura stawia zarzuty łapówek, które swą wielkością przekraczają wyobrażenia przeciętnego Kowalskiego - dodał Ziobro.

Wczoraj wrocławski sąd aresztował b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorza M., b. urzędniczkę MS Marzenę K. oraz biznesmena Janusza P. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne ws. reprywatyzacji m.in. słynnej działki Chmielna 70 przy Pałacu Kultury i Nauki. Dotyczą one przyjęcia oraz wręczenia korzyści majątkowej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31,4 mln zł oraz obietnicy korzyści majątkowej 2,5 mln zł.

Na dzisiejszym konferencji prasowej Ziobro powiedział, że o winie tych osób będzie można mówić dopiero po prawomocnym wyroku sądu, ale - jak dodał - "w tej chwili możemy mówić o bardzo wysokim uprawdopodobnieniu udziału tych osób w procederze przestępczym".

Powstanie zespół ds. analizy wyłudzeń nieruchomości w Łodzi

Ziobro powiedział na konferencji prasowej, że kwestia wyłudzeń nieruchomości nie dotyczy tylko i wyłącznie Warszawy. Coraz uważniej analizujemy podobny proceder, który przebiegał według zbliżonych mechanizmów, choć różnił się co do pewnych aspektów prawnych, w innych polskich miastach - dodał.

Przypomniał, że powołał zespół prokuratorów i policjantów, którego zadaniem jest dokonać oceny i podjąć postępowanie na terenie Krakowa. Taki zespół już funkcjonuje - podkreślił prokurator generalny.

Przekazał również, że na kanwie tych - jak powiedział - "gigantycznych już afer" z wyłudzaniem nieruchomości, prokurator krajowy poinformował go, że podjął wstępne działania związane z możliwością powołania w najbliższym czasie podobnego zespołu na terenie Łodzi.

Dotarły do nas informacje wskazujące, że na terenie miasta Łodzi też mgło dochodzić do podobnego procederu. Nie chcę jeszcze szacować jego rozmiarów, skali i przesądzać charakteru tego zjawiska(...). W najbliższym czasie zostanie powołany zapewne podobny zespół do analizy spraw związanych z wyłudzeniami nieruchomości na ternie miasta Łodzi - powiedział Ziobro.

Powołamy zespół i wtedy dopiero będziemy mogli powiedzieć, jaka jest skala tego zjawiska - dodał prokurator generalny.

Ziobro chwali projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej

Ziobro chwalił też projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej, zaprezentowany wczoraj przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. Znalazła się w nim m.in. propozycja wypłaty rekompensat w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami.

Mam wrażenie, że wreszcie mamy coś, co może się udać - powiedział Ziobro o projekcie. Ocenił, że "bardzo byłoby dobre dla porządku prawnego i dla ukrócenia działalności przestępczej, gdyby ta ustawa po doprecyzowaniu na etapie konsultacji międzyresortowych została później przedłożona parlamentowi i uchwalona".

W każdym razie ja będę bardzo gorąco popierał uchwalenie tej ustawy, oczywiście z otwartością na konsultacje i ewentualne zmiany, których by ona wymagała - oświadczył Ziobro.

(mpw)