Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek, że nie zamierza startować w wyborach samorządowych. "Zarząd partii już wiele miesięcy temu powierzył mi wstępnie propozycję udziału w wyborach na prezydenta kraju" - mówił.

Dane z 91 proc. komisji: PiS wygrywa z PO. Pięć partii z mandatami

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 32,35 proc., a Platforma Obywatelska - 31,29 proc. głosów - to najnowsze dane z 91 proc. obwodowych komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Próg wyborczy przekroczyły także Sojusz Lewicy Demokratycznej, Kongres Nowej... czytaj więcej

Dodał, że o tym kto będzie kandydatem SP na prezydenta zdecyduje ostatecznie kongres partii. Zarząd SP już wiele miesięcy temu powierzył mi wstępnie propozycję udziału w wyborach na prezydenta kraju. Moim zadaniem jest przygotowywać się ewentualnie do realizacji tego postawionego mi przez partię ambitnego zadania, jeśli taka będzie ostateczna wola kongresu SP - zaznaczył Ziobro.

Ocenił, że przyszłoroczne wybory prezydenckie będę miały rozstrzygający wpływ na wybory parlamentarne. Pytany, czy zamierza kandydować do Senatu Ziobro powiedział, że zależy to od tego, jaka będzie wola partii. Nasza partia jest partią demokratyczną. Jeśli taka będzie jej wola, to ja oczywiście się podporządkuję - mówił.

Ziobro dziękował wszystkim, którzy oddali głos na SP w wyborach do PE. Podkreślił, że blisko 10 proc. poparcie w Małopolsce to wynik zobowiązujący i "dający realne szanse walki o dobre miejsca w sejmiku wojewódzkim, wyborach prezydenta RP i wyborach parlamentarnych".

Lider SP mówił, że jeśli chodzi o wybory do sejmiku województwa, SP będzie startować samodzielnie lub w koalicji z ugrupowaniami centroprawicy. Już są prowadzone przez naszych przedstawicieli lokalnych rozmowy m.in. z partią Jarosława Gowina i narodowcami - mówił Ziobro, zaznaczając, że finał tych rozmów nie jest przesądzony.

Z kolei w wyborach prezydenta Krakowa, Solidarna Polska - jak mówił Ziobro - będzie szukać własnego kandydata, ale jest też gotowa rozmawiać o wspólnym kandydacie z innymi ugrupowaniami.

Kraków wymaga zmiany i dobrego gospodarza. Będziemy starali się wyłonić naszego kandydata w wyborach prezydenckich i jesteśmy gotowi rozmawiać o szerszych koalicjach z tymi, którzy chcieliby zmiany, chociaż nie bardzo widać chętnych do rzeczywistej zmiany w Krakowie, biorąc pod  uwagę, że PiS pozostaje w cichej koalicji z prezydentem Majchrowskim i wspiera go w różnych działaniach w Radzie Miasta. Solidarna Polska chce być wyraźną opozycją - podkreślił Ziobro.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Solidarna Polska znalazła się pod progiem wyborczym uzyskując 3,98 proc. poparcia.

(jad)