Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański odwołają się dziś od decyzji Komitetu Politycznego PiS, wykluczającej ich z szeregów partii. Według kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, to ostatni moment, kiedy europosłowie mogą to zrobić.

Jaki zaznaczył rzecznik klubu Solidarna Polska Patryk Jaki, choć europosłowie do wczorajszego wieczora nie otrzymali pisemnej decyzji o ich wykluczeniu ani jej uzasadnienia, to - chcąc wykazać dobrą wolę - złożą odwołanie od decyzji Komitetu Politycznego.

Ponieważ nie znają uzasadnienia, spróbują odwołać się od słów rzecznika PiS Adama Hofmana, które padły w telewizji - podkreślił.

W zeszły piątek wieczorem po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS Hofman poinformował publicznie dziennikarzy o wyrzuceniu Ziobry, Kurskiego i Cymańskiego.

W statucie PiS zapisano, że wykluczony decyzją Komitetu Politycznego członek PiS może odwołać się do Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego w terminie 7 dni od daty powiadomienia go o treści podjętej uchwały.

Jak dowiedziała się PAP, pisemne uchwały komitetu zostały wysłane do europosłów w środę.

Koleżeński Sąd Dyscyplinarny powinien rozpatrzyć odwołanie europosłów w ciągu 30 dni. Decyzja sądu będzie ostateczna. Członkowie klubu Solidarna Polska uzależniają dalszy byt swojego klubu od tego, czy trzech europosłów zostanie przywróconych w szeregi PiS.