Życie 28-letniego turysty z Mysłowic, którego GOPR odnalazło na Babiej Górze, wciąż jest zagrożone. Mężczyzna jest nieprzytomny. Turysta przebywa w krakowskim Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

Akcja GOPR na Babiej Górze. Życie jednego z turystów zagrożone

Życie jednego z trzech turystów, których goprowcy odnaleźli wieczorem na Babiej Górze w Beskidach jest zagrożone. 28-latek z Mysłowic jest w stanie hipotermii. Był reanimowany w karetce - poinformował naczelnik grupy beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak. czytaj więcej

Dr Tomasz Darocha z krakowskiego Centrum powiedział, że pacjent trafił w nocy do placówki w głębokiej hipotermii, w stanie resuscytacji. Jak podkreślił, tamtejsi lekarze robią co mogą, by uratować mu życie. Stosują opracowaną przez siebie metodę, która polega na podwyższeniu temperatury krwi pacjenta i jej utlenieniu przy wykorzystaniu sztucznego płucoserca. Darocha określił stan mężczyzny jako bardzo poważny.

Życiu dwóch pozostałych turystów nie zagraża niebezpieczeństwo

Dwaj turyści, którzy towarzyszyli 28-latkowi, trafili do szpitala powiatowego w Suchej Beskidzkiej. Lekarz oddziału ratunkowego Bogusław Kalemba powiedział, że ich życiu nic nie zagraża. Byli wychłodzeni i mają lekkie odmrożenia, które nie wymagają jednak poważniejszych interwencji. Prawdopodobnie jeszcze dziś będą mogli opuścić szpital.

Znaleźli się w ekstremalnych warunkach

Turyści z Mysłowic są w wieku 28-30 lat zaginęli w poniedziałek wieczorem. Najprawdopodobniej zbyt późno wyszli ze schroniska na Markowych Szczawinach. Gdy schodzili z kopuły w kierunku przełęczy Krowiarki zapadł zmrok. Ich sytuację utrudnił sypiący śnieg i silny wiatr. Zgubili drogę i wezwali pomoc - powiedział rzecznik beskidzkiego GOPR Patryk Pudełko. Ratownicy odnaleźli ich w rejonie Gówniaka, jednego z pięciu szczytów grzbietowych Babiej Góry.

Zdaniem naczelnika beskidzkich goprowców Jerzego Siodłaka turyści znaleźli się w ekstremalnych warunkach. Sypał śnieg. Temperatura wynosiła -13 stopni C. Uczucie zimna potęgował silny wiatr. Temperatura odczuwalna wynosiła znacznie poniżej -20 stopni C.

W pięciogodzinnej akcji uczestniczyło piętnastu goprowców z grupy beskidzkiej i pięciu z podhalańskiej.

Warunki turystyczne w Beskidach są bardzo trudne. Widoczność ogranicza padający śnieg. Wieje też silny wiatr. W masywie Babiej Góry leży około 30 cm śniegu.

Była to już czwarta od sobotniego wieczoru akcja poszukiwania turystów w rejonie najwyższej góry Beskidów, którą prowadzili goprowcy.