Dziś 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w samo południe w Krakowie zaczął działać zegar klimatyczny. Będzie pokazywać, ile czasu zostało do momentu, w którym średnia temperatura - przez zmiany klimatu - wzrośnie o 1,5 stopnia Celsjusza, w porównaniu do ery przedprzemysłowej - czyli od początku XVIII wieku. Godzina zero nastąpi... za niecałe 7 lat!

W międzynarodowe święto Dnia Ziemi organizatorzy 4. festiwalu BNP Paribas Green Film Festival wraz z gośćmi: Dyrektorem Generalnym UN Global Compact w Polsce Kamilem Wyszkowskim, prezesem Fundacji Green Festival Grzegorzem Dukielskim oraz panem Andrzejem Łazęckim - dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa zaprosili na instalację zegara klimatycznego. Wszystko odbyło się w samo południe na dziedzińcu przed wejściem główny do Tauron Areny w Krakowie.

Zegar klimatyczny to projekt edukacyjny, który ma przyczynić się do zmotywowania nas wszystkich do działań na rzecz ograniczenia emisji CO2, zarówno poprzez zmianę zachowań indywidualnych, jak i zbiorowych. 

Zegar klimatyczny wskazuje czas, jaki pozostał, aby wyzerować nasze emisje CO2, jeśli chcemy, aby temperatura na Ziemi nie wzrosła o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej.

Symboliczne odliczanie do godziny zero trwa już teraz w internecie na www.zegarklimatyczny.pl, a od 22 kwietnia będzie ono także widoczne każdego wieczoru (po 21) na największym ekranie ledowym w Polsce - elewacji krakowskiej hali Tauron Arena. 

Zegar będzie działał przez kolejne 4 miesiące - czyli cały okres trwania Krakowskiego Panelu Klimatycznego, aż do 22 sierpnia 2021 r., kiedy to w Krakowie zakończy się festiwal filmowy BNP Paribas Green Film Festival.

Zegar klimatyczny - godzina zero coraz bliżej!

Zegar pokazuje dwie wartości.

Pierwsza odmierza czas do tzw. GODZINY ZERO, czyli dnia, w którym - jeśli nic nie zmienimy - średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej.

Druga zaś wskazuje, ile CO2 pozostało jeszcze do wyemitowania, aby nastąpiła wspomniana "godzina zero", a jednocześnie uzmysławia, jak dużo dwutlenku węgla emitowane jest w każdej sekundzie.

Także Ty możesz zatrzymać zegar!

Zestawienie tych dwóch wartości ma na celu uświadomić każdemu z Nas, że tylko solidarne działania zmniejszające emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych uratują naszą planetę przed klimatyczną katastrofą. Możemy sprawić, że zegar zakończy odliczanie i dojdzie do wartości ZERO na tyle późno, że uda nam się znaleźć rozwiązanie dla wzrostu temperatury i uratować przed zagładą 25 proc. wszystkich gatunków żyjących na Ziemi i stopniowo przywrócić równowagę ekosystemów.

Tylko poprzez wspólne działania i indywidualne wybory możemy powstrzymać wielkie wymieranie gatunków. Możemy uratować przed zagładą pszczoły i inne zapylacze, koralowce, foki i delfiny. Możemy ustabilizować klimat i dać szansę przyszłym pokoleniom na życie bez wojen o wodę i żywność i dramatu masowych migracji klimatycznych. Możemy też nie zrobić nic i biernie czekać na katastrofę.

2 mld uchodźców klimatycznych - coraz bardziej realna wizja

Co wiemy o zmianach klimatu? ONZ uznaje, że jest to największe zagrożenie dla ludzkości, które może doprowadzić do wyginięcia stałocieplnych ssaków, w tym Nas - ludzi.

António Guterres Sekretarz Generalny ONZ podkreśla, że aby ograniczyć globalny wzrost temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza, musimy zmniejszyć globalną emisję o 45 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 2010 roku. Poprzez podpisanie w roku 2015 Porozumienia Paryskiego 195 krajów zobowiązało się do kontynuowania wysiłków w celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 stopnia C. Mamy więc globalne porozumienie, które potwierdza, że skala problemu i zagrożenie jest globalne i dotknie wszystkie kraje świata.

Nie można się przed tym zagrożeniem gdzieś schować. Jeśli bowiem średnia temperatura na Ziemi wzrośnie powyżej 1,5 stopnia Celsjusza, doprowadzi to do często nieodwracalnych i tragicznych w skutkach zmian klimatycznych - coraz częściej w różnych miejscach na Ziemi występować będą silne upały lub ulewne deszcze, susze i powodzie, wymierać będzie coraz więcej gatunków roślin i zwierząt, a topnienie pokrywy lodowej doprowadzi do podwyższenia poziomu mórz i zalania terenów obecnie zamieszkałych przez setki milionów ludzi.

ONZ szacuje, że jeśli nie zatrzymamy zmian klimatu, w 2100 r. na świecie mogą być nawet 2 mld uchodźców klimatycznych zmuszonych do poszukiwania nowego miejsca do życia w związku z ponoszącym się poziomem mórz i oceanów. Tysiące miast i mniejszych miejscowości będą musiały zostać opuszczone.

Już dziś potężny port Dżakarta w Indonezji, czy takie kraje wyspiarskie jak Kiribati, Nauru czy Mikronezja muszą szukać dla siebie nowego miejsca.

Hel archipelagiem

Podnoszący się poziom Bałtyku zagraża także polskiemu wybrzeżu. Już dziś Gdańsk przygotowuje się do obrony tych części miasta, które staną się terenem zalewowym. Już dziś wiemy że półwysep Helski stanie się archipelagiem a długa lista miejscowości nadmorskich będzie musiała przygotować się na proces odbierania terenu przez morze.

Zegar klimatyczny pokazuje, że każda godzina, minuta, sekunda przybliża nas do tego momentu. Nie mamy czasu do stracenia - zacznijmy działać już dziś!