71,4 procent pytanych w sondażu respondentów jest za przyjęciem ustaw o ochronie zwierząt, która została przegłosowana w Sejmie. Badanie przeprowadziło United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". "Piątkę dla zwierząt" popierają w większości także mieszkańcy wsi.

Tzw. "Piątka dla zwierząt" - to sztandarowy projekt Jarosława Kaczyńskiego i  jedna z dwóch ustaw, która wywołała ostry konflikt i poważny kryzys w Zjednoczonej Prawicy.

Zdecydowana większość respondentów, bo aż 71,4 proc, opowiada się za nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Na pytanie: Czy jest Pani/Pan za przyjęciem wyżej wymienionej ustawy?" 49,4 proc. odpowiedziało "zdecydowanie za", a 22 proc "raczej za".


Co ciekawe - mimo że polityczni przeciwnicy "Piątki" mówią o tym, że zniszczy ona polską wieś - sporna nowelizacja cieszy się poparciem ponad połowy respondentów, którzy deklarują, że są mieszkańcami wsi. Za opowiedziało się aż 61 procent.

Tylko nieco ponad 20 proc. zapytanych w sondażu osób uważa, że "Piątka dla zwierząt" powinna zostać odrzucona. To osoby, które udzieliły odpowiedzi "raczej przeciw" i  "zdecydowanie przeciw". 8 proc wszystkich respondentów nie ma zdania na ten temat.

"Piątka dla zwierząt" przyjęta przez Sejm

Ustawa zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w cyrkach, a także ogranicza ubój rytualny.

Ustawy "Piątka dla zwierząt" oraz o bezkarności urzędników w walce z Covid-19 stały sią kością niezgody wśród koalicjantów. Mimo dyscypliny jaka obowiązywała w klubie PiS, przeciw ustawie opowiedziało się 38 posłów z tego klubu, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia. Od tego czasu politycy PiS wielokrotnie powtarzali, że koalicja rządowa praktycznie nie istnieje.

Na dziś - po dzisiejszych głosowaniach - jesteśmy zdecydowani na rząd mniejszościowy - komentował jeszcze w piątek w Porannej rozmowie w RMF FM Marek Suski.

W poniedziałek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej, spotkał się zarząd partii Jarosława Kaczyńskiego. Tematem rozmów miała być przede wszystkim przyszłość Zjednoczonej Prawicy. 

"Zakończyła się narada kierownictwa PiS. Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie" - taki wpis na Twitterze rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości pojawił się po spotkaniu.

Projekt  został już przyjęty przez Sejm. W środę zajmą się nim senackie komisje. Zaplanowano wysłuchanie publiczne w sprawie tej ustawy. Poprawki do ustawy zapowiedzieli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Chodzi m.in. - jak mówili w piątek po głosowaniu - o poprawę regulacji dotyczących odszkodowań dla hodowców zwierząt futerkowych i producentów mięsa z tzw. uboju rytualnego, wprowadzenie całkowitego zakazu trzymania zwierząt na uwięzi i wprowadzenie obowiązku czipowania domowych czworonogów.