To szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych profesor Zbigniew Rau ma największe szanse na zastąpienie Jacka Czaputowicza na stanowisku ministra spraw zagranicznych – dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Decyzję premier ma przedstawić jeszcze dziś, podczas specjalnej konferencji, planowanej przed godziną 18. Nowy minister zdrowia zostanie przedstawiony przez premiera jutro - ustalili dziennikarze RMF FM.

Zbigniew Rau, z którym rozmawiał nasz reporter nie zaprzecza tej informacji i tylko się uśmiecha. Twierdzi, że jest na wakacjach i już wiele razy był przymierzany do tej funkcji. Z naszych informacji wynika, że obecnie jest on numerem jeden w wyścigu do kierowania polską dyplomacją.

Rau obecnie jest posłem Prawa i Sprawiedliwości, szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Jak zapowiadał wcześniej premier, następcę Czaputowicza mieliśmy poznać do końca tego tygodnia, najprawdopodobniej jutro. Wtedy też miało zostać podane nazwisko nowego ministra zdrowia, który zastąpi Łukasza Szumowskiego.

W spekulacjach najczęściej padają nazwiska byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, byłego wicemarszałka Grzegorza Czeleja, który występuje ostatnio w mediach w związku ze startem produkcji polskiego leku na COVID-19, oraz nazwisko Grzegorza Gieleraka. To profesor medycyny, generał i szef Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie leczy się Jarosław Kaczyński.

Rezygnacja Czaputowicza

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz złożył w czwartek na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz był szefem MSZ-u od 9 stycznia 2018. "Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - dodało MSZ

To kolejna rezygnacja w rządzie w ostatnich dniach. Serię dymisji rozpoczął wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Rezygnację złożyła też wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Dzień później z funkcji zrezygnował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Opracowanie: