Zatrzymano podejrzewanego o atak na byłego prezydenta Siedlec. Dejan Apastasi S. nad ranem miał ugodzić Wojciecha Kudelskiego nożem. Samorządowiec trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę podejrzanego o ugodzenie nożem wieloletniego prezydenta Siedlec, a dziś radnego PiS sejmiku województwa mazowieckiego Wojciecha Kudelskiego - napisał minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Do ataku doszło nad ranem w bramie budynku, w którym mieszka Wojciech Kudelski. Napastnik czekał na niego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że bez słowa zadał mu cios nożem. Sprawca celował w serce - cios został zadany pod żebra, a ostrze było skierowane do góry. Uszkodziło też tętnicę. Po zranieniu Kudelskiego napastnik wsiadł do samochodu i odjechał. 

Po godz. 13 Dejana S. zatrzymano na budowie w Siedlcach, gdzie pracował. Nie był zaskoczony, nie stawiał oporu. 38-latek podczas zatrzymania powtarzał tylko "i tak mi nic nie zrobicie".

Dejan Apastasi S. zostanie przesłuchany dopiero we wtorek. Chodzi o stuprocentowe potwierdzenie, że to zatrzymany mężczyzna jest napastnikiem. Na razie - jak zastrzega prokuratura - jest on jedynie o to podejrzewany.

Wiadomo natomiast, że był ostatnim użytkownikiem samochodu, którym uciekł napastnik po zadaniu ciosu nożem.

Stąd właśnie ten czas na czynności procesowe, czyli jutro - po to żeby prokurator, który prowadzi postępowanie mógł dokonać analizy zebranych dowodów - mówiła prokurator Krystyna Gołąbek.

Co kierowało sprawcą?

Z rozmów ze śledczymi wynika, że najprawdopodobniej to nie polityczne motywy kierowały sprawcą ataku. Mogło chodzić o jedną z decyzji, którą Kudelski podjął, gdy jeszcze był prezydentem Siedlec - chodzi o kamienicę, w której mieszkał napastnik. Sprawca miał się nie zgadzać z tym rozstrzygnięciem.

Jak mówią lekarze, Wojciech Kudelski otarł się o śmierć. Zaraz po przywiezieniu do szpitala trafił na blok operacyjny. Szybka interwencja lekarzy i błyskawiczna operacja zapobiegły tragedii.

Samorządowiec wybudził się z narkozy, jest z nim kontakt. Teraz czeka go długotrwała rekonwalescencja. 

Po południu przekazano, że stan zdrowia Wojciecha Kudelskiego ustabilizował się. Czuje się już lepiej -  powiedział dyrektor ds. medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Mioduski.

Lekarz przekazał też, że rozmawiał z rannym samorządowcem. Osobiście z nim rozmawiałam. Tylko tyle mówił, że czuje się już lepiej - wskazał Mioduski.

Dodał, że mimo to "z medycznego punktu widzenia przesłuchanie Kudelskiego w poniedziałek nie będzie możliwe". Nie wykluczył jednak, że prokuratura będzie mogła przesłuchać poszkodowanego we wtorek.

Opracowanie: