W poniedziałek przed południem 43 dzieci z przedszkola w Chotomowie nadal przebywało w szpitalach z powodu zatrucia - informuje Gmina Jabłonna. Lekarze potwierdzili, że dzieci zatruły się salmonellą. W przedszkolu przeprowadzono kontrolę, rozpoczęła się też dezynfekcja.

Do zatrucia doszło w czwartek w Gminnym Przedszkolu w Chotomowie, obecnie placówka jest zamknięta. W poniedziałek przed południem Gmina Jabłonna informowała, że w kilku stołecznych i podwarszawskich placówkach nadal przebywa 43 przedszkolaków.

Z informacji, które mamy, wynika, że stan większości dzieci się poprawia - powiedział PAP kierownik referatu marketingu i komunikacji społecznej Michał Smoliński. Dodał, że lekarze jednego ze szpitali potwierdzili, że doszło do zatrucia salmonellą. Smoliński nie miał informacji o dokładnej liczbie dzieci, które potrzebowały pomocy lekarskiej.

Dzisiaj rodzice zdrowych dzieci muszą zapewnić im opiekę w domu. W najbliższych godzinach zapadnie decyzja, kiedy dzieci będą mogły wrócić do przedszkola. Opieka przedszkolna zostanie przywrócona dopiero jutro.

Inspekcję w przedszkolu przeprowadziła powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna; pobrane próbki żywności zostaną przebadane przez specjalistów. Po zakończeniu kontroli rozpoczęła się dezynfekcja obiektu.

Gmina o zaistniałej sytuacji poinformowała także policję i kuratorium.

Smoliński powiedział, że we wtorek przedszkole prawdopodobnie nadal będzie zamknięte. Po otwarciu początkowo posiłki będą dostarczane przez firmę cateringową.

Pierwsze przypadki zatrucia wykryto w ostatni czwartek. W placówce przebywało w sumie 120 maluchów. Do szpitali trafiło około stu dzieci.  

(az)