Zaskarżony został wynik przetargu na wywóz śmieci ze stolicy. Do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły już skargi dwóch firm, które nie zgadzają się z wyborem władz Warszawy. To przedsiębiorstwa BYŚ i REMONDIS, które w przetargu przegrały z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania.

Rozstrzygnięcie, czy władze stolicy preferowały własną spółkę zapadnie najpóźniej za dwa tygodnie. W poniedziałek zostanie wyznaczony skład orzekający w tej sprawie.

Sędziowie będą musieli przede wszystkim ocenić, czy - tak jak twierdzą przegrane firmy - ratusz wybrał ofertę MPO, mimo że była zaniżona. Ich zdaniem miasto wybrało ofertę miejskiego przedsiębiorstwa wiedząc dobrze, że albo miejska spółka za te pieniądze będzie wywozić wszystkie śmieci na składowisko - i wtedy mitem będzie odzyskiwanie surowców - albo, iż miejska spółka będzie przynosić stratę i miasto będzie musiało ją dotować.

Firmy, które przegrały z MPO twierdzą również, że spółka miejska nie jest w stanie wywieźć śmieci aż z 10 dzielnic. Tymczasem MPO wygrało we wszystkich dzielnicach, z których chciało wywozić śmieci.

(mal)