W tym roku korki na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1 powinny być krótsze – zapowiada Gdańsk Transport Company, zarządca pomorskiego odcinka autostrady A1 z Gdańska do Torunia. Firma rozbudowała place poboru opłat w Nowej Wsi i Rusocinie. Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych terminali płatniczych, czas obsługi płatności kartami skrócił się nawet o 40 procent. W okresie wzmożonego ruchu, między innymi w długi weekend majowy, włączana będzie funkcja automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę.

W tym roku korki na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1 powinny być krótsze – zapowiada Gdańsk Transport Company, zarządca pomorskiego odcinka autostrady A1 z Gdańska do Torunia. Firma rozbudowała place poboru opłat w Nowej Wsi i Rusocinie. Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych terminali płatniczych, czas obsługi płatności kartami skrócił się nawet o 40 procent. W okresie wzmożonego ruchu, między innymi  w długi weekend majowy, włączana będzie funkcja automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę.
Samochody w kolejce przed bramkami wyjazdowymi z autostrady A1 w Rusocinie (zdj. ilustracyjne) /Adam Warżawa /PAP

Ze względu na nadchodzący długi weekend majowy oraz wzmożone natężenie ruchu i występowanie zatorów na bramkach, wprowadzone zostały rozwiązania, które mają zwiększyć przepustowość - informuje Anna Kordecka, rzecznik prasowa GTC. Rozbudowane place poboru opłat zwiększyły przepustowość bramek zjazdowych w Nowej Wsi i Rusocinie o 300 pojazdów na godzinę - podkreśla rzeczniczka. Obecna przepustowość bramek w Rusocinie to 1,5 tys. pojazdów/h, a w Nowej Wsi 1,2 tys.

Kordecka dodała, że dzięki nowoczesnym terminalom płatniczym na wszystkich bramkach czas obsługi płatności kartami skrócił się o 40 proc.

Od początku 2016 r. liczba kart flotowych, którymi można płacić za przejazd AmberOne Autostradą A1, wzrosła do sześciu, a płatność kartą flotową jest obecnie najszybszą formą płatności - poinformowała Kordecka. Średni czas transakcji wynosi ok. 8 sek.

Automatyczne wydawanie biletów

W okresach wzmożonego ruchu włączana będzie funkcja automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę. Zwiększy to przepustowość bramek o 20-30 proc. A1 jest pierwszą autostradą w Polsce, stosującą to rozwiązanie.

O około 40-50 proc., tj. o dodatkowe 700 pojazdów na godzinę można zwiększyć przepustowość bramek zarówno w Nowej Wsi, jak i w Rusocinie poprzez wykorzystanie nowych bramek zjazdowych jako wjazdowe. Rzeczniczka podała, że np. w Nowej Wsi bramki wjazdowe przy wykorzystaniu wszystkich możliwych usprawnień mogą obsłużyć nawet ponad 2,1 tys. pojazdów na godzinę.

Odliczona gotówka przyspieszy przejazd przez bramki

Zarządca pomorskiego odcinka A1 apeluje, aby w okresie wzmożonego ruchu przygotować odliczoną kwotę za przejazd. Blisko 70 proc. transakcji to transakcje gotówkowe, a odliczona kwota jest drugim, zaraz po kartach flotowych, najszybszym sposobem płatności - zaznacza.

Zarządca przypomina, że koszt przejazdu przez A1 można obliczyć korzystając z aplikacji na smartfony lub stron internetowych.

W najbliższy piątek na bramkach wjazdowych w Rusocinie i Nowej Wsi rozdawane będą ulotki z informacjami o szacowanych godzinach, w jakich spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu.

W ubiegłym roku 30 kwietnia A1 przejechało 59 tys. pojazdów, a 3 maja - 48 tys. Obecnie średnio w ciągu doby przejeżdża nią ok. 40 tys. samochodów.

(dp)