Polska potrzebuje nowej, wiarygodnej opozycji, która umie upomnieć się o sprawiedliwość społeczną, wolność światopoglądową i nie jest uwikłana w brudne interesy - powiedział jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg.

Polska potrzebuje nowej, wiarygodnej opozycji, która umie upomnieć się o sprawiedliwość społeczną, wolność światopoglądową i nie jest uwikłana w brudne interesy - powiedział jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg.
Adrian Zandberg / Tomasz Gzell /PAP

Dodał, że jego partia będzie dążyła do stworzenia szerokich, społecznych list w wyborach samorządowych, które zawalczą o władzę w miastach. Zadaniem tych list powinno być - według niego - odsunięcie od władzy z jednej strony "skorumpowanych układów", a z drugiej - "fanatycznych konserwatystów".

Jak zaznaczył Zandberg, podstawą programu partii dla samorządów jest "oddanie władzy w samorządach w ręce zwykłych ludzi". Bo to jest istotą słowa "demokracja" - władza ludzi, a nie władza wielkiego biznesu, nie władza biskupa, nie władza skompromitowanych elit, nie władza układów - przekonywał.

Politycy Razem na konferencji prasowej przed konwencją samorządową ugrupowania odnieśli się także do sejmowego głosowania, w którym odrzucono w pierwszym czytaniu obywatelski projekt liberalizujący prawo dot. przerywania ciąży "Ratujmy kobiety".

Będziemy apelować do posłów i posłanek PO i Nowoczesnej, aby ten projekt został złożony przez nich jako projekt poselski; uważamy, że to tchórzliwe zachowanie posłów Nowoczesnej i PO można zrekompensować tylko w ten sposób - podkreśliła członkini zarządu Razem Marcelina Zawisza.

Wezwała jednocześnie, by parlamentarzyści, którzy w głosowaniu w sprawie projektu "Ratujmy kobiety" wyjęli karty do głosowania, złożyli swoje mandaty. Ktoś, kto przez dwa lata nie nauczył się procesu legislacyjnego i nie rozumie koncepcji trzech czytań, a pobiera prawie 20 tys. zł miesięcznie, powinien zrzec się mandatu i zrezygnować ze swojej funkcji, ponieważ tej funkcji nie potrafi realizować skutecznie - przekonywała Zawisza.

Sejm w środę zdecydował, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakładający liberalizację obowiązujących przepisów ws. aborcji, nie będzie procedowany. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej. Troje posłów PO: Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak głosowało przeciw skierowaniu projektu do komisji, za co zostali wykluczeni z partii. Innych siedemnastu posłów Platformy nie uczestniczyło w środowym głosowaniu ws. projektu.

Przedstawiciele władz partii Razem zaapelowali też o udział w planowanej na sobotę demonstracji pod Sejmem, jaką zorganizowały przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego m.in. Partia Razem, Inicjatywa Polska, Zieloni, a także organizacje kobiece.

Polska potrzebuje prawdziwej opozycji, a nie takiej, która boi się własnego cienia, (...) Polska potrzebuje opozycji, która umie upomnieć się o sprawiedliwość społeczną i wolność światopoglądową, opozycji, która nie jest uwikłana w brudne interesy, która nie ma na sumieniu reprywatyzacyjnego złodziejstwa, która nie cofa się krok za krokiem przed PiS. Polska potrzebuje zmiany na opozycji, potrzebuje prawdziwej opozycji - mówił Zandberg.

Jak dodał, ta nowa, wiarygodna opozycja jest niezbędna, "jeśli naprawdę chcemy odsunąć PiS od władzy w 2019 roku". Według Zandberga "jest tylko jedna partia, która zachowała wiarygodność, jeśli chodzi o prawa kobiet, o prawa człowieka, ale też jeśli chodzi o poważne traktowanie wyborców i wyborczyń, i swoich zobowiązań, i to jest Razem".

To nakłada na nas potężną odpowiedzialność i jesteśmy tej odpowiedzialności świadomi; dlatego będziemy mówili dzisiaj o naszej otwartości na sojuszników i naszych sojuszach, o sojusznikach, z którymi wspólnie będziemy budować społeczne, szerokie listy, które zawalczą o władzę w miastach, tak, żeby odsunąć w nich od władzy z jednej strony skorumpowane układy, a z drugiej strony fanatycznych konserwatystów, którzy chcą Polskę cofnąć do XIX wieku - dodał.

Zawisza zastrzegła zarazem, że Partia Razem traktuje swoich partnerów i partnerki w rozmowach koalicyjnych w miastach poważnie. Dlatego dzisiaj nie usłyszą państwo o naszych planach, o tych planach usłyszą państwo na konferencjach prasowych zorganizowanych wspólnie z nimi już niedługo - zapowiedziała przedstawicielka zarządu ugrupowania.

(az)