Pięciu obywateli Bułgarii i Słowacji podejrzanych o skimming, czyli kopiowanie pasków magnetycznych kart płatniczych, zatrzymali dolnośląscy policjanci. Złodzieje montowali w Dzierżoniowie urządzenia na tamtejszych bankomatach. Grozi im do 5 lat więzienia.

Oszuści najpierw wynajęli dom w powiecie kłodzkim, gdzie przygotowywali sprzęt do skimmingu. W Dzierżoniowie robili natomiast pierwsze próby i montowali urządzenia na bankomatach. Zarekwirowaliśmy w ich domu urządzenia do skimmingu, czyli do kopiowania pasków kart płatniczych, oraz listwy z mikrokamerami, które przestępcy montowali na bankomatach - powiedział Paweł Petrykowski z wrocławskiej policji.

Jak dodał, zabezpieczony w domu sprzęt świadczy o tym, że mężczyźni planowali przestępczy proceder na wielką skalę. Niektórzy z zatrzymanych byli już karani za podobne przestępstwa za granicą. Obecnie planowali działać na terenie Polski - podkreślił.

Petrykowski wyjaśnił, że jeśli okaże się, iż przestępcy zdołali skorzystać z podrobionych kart i ukradli pieniądze z jakiegoś konta bankowego, to odpowiedzą za podrabianie środków płatniczych. Za tego typu przestępstwo grozi do 25 lat więzienia.