Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że będzie proponować zmianę zasad kontraktowania usług ratownictwa medycznego. "Takie zapisy mają się pojawić w ustawie o ratownictwie medycznym" - mówi reporterowi RMF FM Grzegorzowi Kwolkowi wiceminister Sławomir Neumann. To reakcja na informacje o coraz częstszym obsadzaniu karetek dwoma, a nie trzema ratownikami.

Kontaktowanie tych zespołów w konkursach polegało wcześniej na kontraktowaniu całego zespołu i ustawianiu tych procedur na trzy osoby, bo to jest naszym zdaniem bezpieczniejsze - dodaje Neumann. Ustawa ma zostać niedługo skierowana do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Wprowadzenie dwuosobowych składów w karetkach krytykował w RMF FM małopolski konsultant do spraw ratownictwa medycznego. Wcześniej poinformowaliśmy o planach redukcji obsługi ambulansów w Krakowie. W siedmiu pojazdach zamiast trzech osób będzie tylko dwóch ratowników.

Zdaniem Leszka Brongela tak obsadzone karetki mogą być niebezpieczne dla pacjentów. Wyjazd liczącej dwie osoby ekipy do wypadku to jest horror. Nie mówiąc już o resuscytacji, gdzie kierowca ma jechać, a jeden ratownik może resuscytować, ale nieskutecznie. Jest to nie do przyjęcia - zaznaczył.

Na dwuosobową obsadę karetek zezwala ustawa. Przedstawiciele krakowskiego pogotowia twierdzą, że w Krakowie od kilku lat jeżdżą dwie takie karetki i nie było do tej pory żadnych skarg na ich pracę.

(MRod)