Związek Nauczycielstwa Polskiego zmienia termin i formułę okrągłego stołu. "Edukacyjny okrągły stół w formule Rady Dialogu Społecznego raczej w czerwcu się nie odbędzie" – powiedział RMF FM prezes związku Sławomir Broniarz.

Według szefa ZNP - termin i formuła okrągłego stołu - powinny się zmienić z powodu ostatnich wyborów do PE.

Mandaty uzyskały zarówno szefowa MEN Anna Zalewska, jak i minister pracy Elżbieta Rafalska. Utrudnia to zorganizowanie spotkania - twierdzi Sławomir Broniarz.

Mamy nową minister pracy i nowego ministra edukacji. Jest potrzeba reaktywowania formuły okrągłego stołu w wersji Rady Dialogu Społecznego od początku - podkreśla. 

Oczywiście zapraszamy ministra edukacji - deklaruje prezes ZNP.

"Warto rozmawiać"

Nowy szef MEN Dariusz Piontkowski, który w czwartek był gościem Porannej rozmowy w RMF FM, pytany o ZNP i o ostatni strajk nauczycieli, powiedział: na pewno trzeba rozmawiać z nauczycielami - także ze związkami zawodowymi . Jak dodał: mam zamiar rozmawiać.

Dopóki się nie rozmawia, to nie wiadomo tak naprawdę, o co chodzi obu stronom. Jednym z elementów, który na pewno będziemy chcieli zrobić w najbliższym czasie, jest wywiązanie się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku - zadeklarował Dariusz Piontkowski.

Na pewno będziemy także rozmawiali o pieniądzach dla nauczycieli. My te pieniądze już gwarantujemy. Wyraźnie przecież mówiliśmy o tym jako rząd, że mamy dodatkowe pieniądze dla nauczycieli od 1 września. To jest te prawie 10 proc. kolejnej transzy podwyżkowej - dodał gość RMF FM. 

Opracowanie: