W weekend na Podhalu będzie padać śnieg, od czasu do czasu może też mocniej powiać, jednak konkursy powinny się odbyć - zapewniają synoptycy pytani o pogodę podczas Pucharu Świata w skokach.

W czwartek i w piątek opady śniegu nie powinny przekroczyć kilku centymetrów. Temperatura wahać się będzie od minus dwóch-trzech stopni do zera. Jedynym utrudnieniem dla organizatorów PŚ w skokach narciarskich może być wiejący z kierunków zachodnich wiatr. Okresowo zdarzać się będą silniejsze podmuchy, które mogą powodować przerwy w konkursach - powiedział Michał Furmanek z IMIGW w Zakopanem.

W sobotę w ciągu dnia przechodzące przez południową Małopolskę i Podhale fronty atmosferyczne odsuną się, przynosząc chwilową poprawę pogody. Wieczorem jednak ponownie nad naszym regionem może pojawić się kolejny front, a to oznacza przelotne opady śniegu oraz nieco większą siłę wiatru. Nie powinno to jednak zakłócić kibicom przyjemności oglądania skoków - zapewnia synoptyk z Zakopanego.

W czwartek o godzinie 16.30 ma się zacząć pierwszy trening. Kwalifikacje odbędą się o godzinie 18. Pierwsza seria konkursowa w piątek i sobotę powinna się rozpocząć o 16.30.

Do Zakopanego pojadą dodatkowe pociągi

Spółka PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi dla kibiców jadących na Puchar Świata w skokach narciarskich. Na trasie do i z Zakopanego dodatkowe składy będą kursowały do niedzieli.

Do piątku pod Tatry - każdego dnia - wyruszy po pięć składów. Natomiast w sobotę, do Zakopanego przybędzie 11 składów i tyle samo odjedzie w różne strony Polski w ostatni dzień konkursu, w niedzielę - mówi rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska.

Organizatorzy konkursu w Zakopanem przewidują, że pod Wielką Krokwią zjawi się ponad 22 tys. kibiców. W sobotę, czyli w drugi dzień Pucharu Świata, z Warszawy Wschodniej o godz. 7.23 odjedzie specjalny pociąg "Tatry" z 14 wagonami, czyli z sześcioma więcej niż normalnie. Z uwagi na ograniczenia techniczne, na trasie między Krakowem a Zakopanem pociąg "Tatry" od stacji Kraków Płaszów pojedzie jako dwa odrębne składy, dlatego pasażerowie na miejsce dotrą w dwóch turach: o 13.46 i 14.05.

Szczegółowe informacje na temat dodatkowych połączeń można uzyskać na stronie internetowej www.intercity.pl, w punktach informacyjnych na dworcach oraz pod numerem infolinii kolejowej 19 757 - z telefonów stacjonarnych lub 42 20 55 007 - z telefonów komórkowych. Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasach przewoźnika oraz za pomocą systemu sprzedaży internetowej.