Sanepid wprowadził zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych w kąpielisku Słoneczna Polana na jeziorze Krzywym w Olsztynie. W wodzie zakwitły sinice.

Z powodu zakwitu sinic wodę w kąpielisku Słoneczna Polana przy ul. Sielskiej w Olsztynie uznano za nieprzydatną do kąpieli. Jak informuje sanepid, nadal otwarte są natomiast pozostałe kąpieliska - przy plaży miejskiej i przystani Marina na jeziorze Krzywym.

Intensywnemu zakwitowi wodorostów sprzyjają wysokie temperatury. Ostatnie upały są tak zabójcze, że prawdopodobna wydaje się możliwość pojawienia się wkrótce sinic w innych kąpieliskach i akwenach - powiedziała rzecznik olsztyńskiego sanepidu Elżbieta Łabaj.

Kierownik miejskich kąpielisk w Olsztynie Tomasz Kalinowski powiedział, że plama wskazującą na kwitnące sinice ma ok. 40 m kw. i zajmuje obecnie większą część kąpieliska Słoneczna Polana. Nie zamknęliśmy plaży, a jedynie zakazaliśmy kąpieli w jeziorze. Wywiesiliśmy czerwone flagi i tablice informujące o zakazie, a plażowiczów przed wchodzeniem do wody ostrzegają nasi ratownicy - powiedział Kalinowski.

Sinice są groźne dla naszego zdrowia

Wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą, mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.