Urzędnicy marszałka Sejmu Radka Sikorskiego prawdopodobnie dopiero w przyszłym tygodniu zaczną rozliczać posłów z zagranicznych wyjazdów. A więc już po wyborach samorządowych. Jak dowiedział się nasz reporter, Grzegorz Kwolek, dopiero dziś zostały rozesłane pisma do klubów i kół poselskich z wezwaniem przedstawienia listy obserwatorów, którzy mają przyglądać się pracy audytorów.

Wyłonienie się takiej komisji musi potrwać - usłyszał reporter RMF FM od służb prasowych Sejmu. Na razie wiadomo tylko, że na czele komisji urzędników stanie Aneta Wiśniewska, wewnętrzny audytor niższej izby parlamentu. To ona dobierze pozostałych weryfikatorów. Partie do tego czasu powinny przesłać listę obserwatorów. Działa już specjalny adres - antykorupcja@sejm.gov.pl. Do tej pory, jak się dowiedział reporter RMF FM, wpłynęło już ponad sto sygnałów o nieprawidłowościach w działalności posłów.

Powołanie komisji jest związane z kontrowersjami wokół służbowego wyjazdu trzech posłów: Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego do Madrytu. Posłowie zostali w poniedziałek wyrzuceni z PiS.  

Wczoraj po posiedzeniu Konwentu Seniorów marszałek Sikorski poinformował o powołaniu komisji do spraw zagranicznych wyjazdów parlamentarzystów.

Wieczorem w środę Sejm udostępnił informacje o wszystkich dotychczasowych wyjazdach posłów, kosztach ich transportu i dietach. Od początku obecnej kadencji łączny koszt wyjazdów poselskich to 8 mln 657 tys. 696 zł, w tym koszty transportu to 5 mln 330 tys. 883 zł.

Zobacz wykaz wyjazdów samochodem prywatnym posłów VII kadencji

Zobacz wykaz wyjazdów zagranicznych posłów VII kadencji

Zobacz wykaz wyjazdów posłów VII kadencji na ZP Rady Europy

(mpw)