To Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia - napisał na Twitterze dziennikarz Jan Pawlicki. W ten sposób odpowiedział na apel Instytutu Pamięci Narodowej o pomoc w identyfikacji dziewczyny ze zdjęcia.


Instytut Pamięci Narodowej poprosił o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Na swoim profilu na Facebooku opublikował zdjęcie młodej dziewczyny w polskim mundurze. IPN poprosił o zgłaszanie się osób, które ją rozpoznają.

Fotografia pochodzi z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Zdjęcie zostało zrobione ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic.

"Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji, czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror" - napisał IPN. 

Zaznaczył, że mimo przeprowadzonej w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej kwerendy nie wiadomo, kim jest bohaterka zdjęcia, czy jeszcze żyje, a może żyją jej dzieci lub wnuki.

Wiemy, kim jest tajemnicza dziewczyna ze zdjęcia IPN

W rozwiązaniu zagadki pomógł dziennikarz Jan Pawlicki.

"Maria Barr na zdjęciu ma 20 lat. Odbiera odznaczenie dla swojego poległego męża z rąk króla Jerzego VI" - zapisał na Twitterze, załączając archiwalne artykuły na ten temat.

Adam Stefan Lewandowski z IPN potwierdził, że na zdjęciu jest Maria Barr, żona brytyjskiego pilota Philipa Rexa Barra, który był dowódcą 107. Dywizjonu RAF.

Barr zginął w 1943 roku nad Holandią. Na fotografii z Archiwum IPN Maria Barr trzyma w dłoniach jego pośmiertne odznaczenie - D.F.C. (Distinguished Flying Cross), które odebrała osobiście z rąk króla Jerzego VI w tym samym roku.