Na Odrze w okolicach Widuchowej w Zachodniopomorskiem utworzył się ogromny zator lodowy. Lodołamacze wypłynęły na Jezioro Dąbie. Mają zrobić miejsce dla odpływu kry z Odry, która odkłada się powyżej Gryfina.

Zator, który utworzył się na wysokości miejscowości Widuchowa ma 4 metry grubości. Rozbicie go jest głównym zadaniem lodołamaczy. Wcześniej muszą one jednak oczyścić wody jeziora Dąbie, by rozbita kra miała jak spływać do morza.

Zator koło Widuchowej jest bardzo groźny, bo spiętrza wodę, która przekroczyła w tamtym miejscu o 140 cm stan alarmowy - powiedział Andrzej Kreft, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dodał, że spiętrzenie wody jest tak duże, że brakuje tylko 20 cm do stanu maksymalnego, obserwowanego w tamtym miejscu w 1940 r.

W Wielkopolsce Noteć zalała park miejski w Wieleniu. Podtopione są też piwnice kilku domów i dwóch zakładów przy parku. Poziom wody cały czas się podnosi. Większość budynków w okolicy ma centralne ogrzewanie, a piece stoją w piwnicach. Święta mogą więc być i mokre i zimne.