Jest nadzieja dla 4-letniej dziewczynki, która po zjedzeniu muchomora sromotnikowego walczy o życie w Centrum Zdrowia Dziecka. Jak dowiedział się reporter RMF FM pojawiło się zgłoszenie o dawcy, od którego możliwe jest pobranie wątroby dla dziewczynki.

Jak się dowiadujemy, na razie udało się potwierdzić zgodność grupy krwi dawcy i 4-latki. To pierwszy, kluczowy element. Teraz lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka i ośrodka, gdzie wątroba miałaby zostać pobrana, sprawdzają zgodność pozostałych parametrów medycznych, decydujących o przeszczepie.

Te badania mogą potrwać od kilku do kilkunastu godzin.

Jak ustalił nasz dziennikarz Mariusz Piekarski, to już drugi dawca w ostatnich godzinach, którego wątrobę brano pod uwagę, by uratować 4-latkę. W pierwszym przypadku lekarze musieli jednak odstąpić od badań sprawdzających, czy wątroba może uratować dziewczynkę. Na pobranie narządu zgody nie wyraziła rodzina zmarłego dawcy.

4-latka jest druga na liście oczekujących

Dziewczynka jest druga na liście pilnie oczekujących na wątrobę. Czterolatka, która w czwartek trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka, wciąż jest w stanie krytycznym. Dziecko jest utrzymywane w śpiączce farmakologicznej.

Dziewczynka nie może zbyt długo czekać na przeszczep. Lekarze mówią, że zależy to od tego, jak silny jest organizm dziewczynki i jak długo uda się utrzymać funkcje mózgu. To jest teraz największy problem, bo o ile respirator może za nią oddychać, a urządzenia zastępują wątrobę i nerki, to najgroźniejszy jest obrzęk. Jest pewna granica i to jest właśnie mózg. Jeżeli dojdzie do takiego dużego obrzęku mózgu, nie poddającego się leczeniu, to wtedy zatrzymają się wszystkie przepływy mózgowe i mózg umiera. Wtedy już nie możemy wtedy pomóc i nawet przeszczep wątroby już nie pomoże - powiedziała dr Małgorzata Manowska, szefowa oddziału intensywnej terapii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Dlatego tak ważne jest szybkie znalezienie wątroby od zmarłego dawcy, bo lekarze wykluczyli przeszczep rodzinny. Okazało się bowiem, że bliscy dziewczynki też jedli posiłek z muchomorem sromotnikowym  i ich wątroby też mogą być uszkodzone. Gdy uda się to wykluczyć, to dla dziewczynki może już być za późno.