Z klipu reklamowego, promującego Ukrainę przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 roku, usunięto pomnik Lenina. Stoi on na centralnym placu Charkowa, miasta, które jest jednym z gospodarzy turnieju. Urzędnicy zajmujący się przygotowaniami do mistrzostw twierdzą, że nic o zniknięciu Lenina nie wiedzą.

Nic mi na ten temat nie wiadomo - powiedział Markijan Łubkiwski, dyrektor ukraińskiego komitetu organizacyjnego Euro 2012. Pierwsze słyszę - dodaje Jurij Gromnicki, rzecznik wicepremiera Borysa Kołesnikowa, który jest kuratorem przygotowań do ME-2012 z ramienia rządu. O "podkolorowaniu" rzeczywistości w Charkowie gorąco dyskutują za to internauci. "Właśnie tak spędzacie swoje życie - korzystając z photoshopa. Pomnik Lenina stoi, a wam się wydaje, że go nie ma" - napisał jeden z nich.

Film promujący Ukrainę przedstawia miasta-gospodarzy Euro 2012: Kijów, Lwów, Charków i Donieck oraz najbardziej atrakcyjne turystycznie regiony kraju. Od połowy listopada klip pokazywany był w stacjach telewizyjnych Euronews, Eurosport i BBC.