Po 10 miesiącach przerwy tunel Wisłostrady został otwarty dla ruchu samochodów. Ten ważny element trasy przelotowej znad Bałtyku do stolicy od połowy sierpnia 2012 roku był zamknięty z powodu awarii na budowie II linii metra.

Otwarcie tunelu to dobra wiadomość dla mieszkańców stolicy, oznacza bowiem znacznie mniejsze korki w centrum miasta. Do tej pory zmotoryzowani objeżdżali Wisłostradę korzystając z innych ulic, które bardzo się korkowały.

Tunel Wisłostrady był zamknięty dla ruchu od 14 sierpnia 2012 roku, kiedy budujący pobliską stację II linii metra (Centrum Nauki Kopernik) natrafili na ciek wodny nieujęty w ekspertyzach poprzedzających prace budowlane. Zalana została konstrukcja stacji, a woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto wówczas tunel i sąsiadujący z budową Most Świętokrzyski.

Po dwóch dniach i wstępnej ocenie skutków awarii przywrócono ruch na moście, jednak tunel pozostał zamknięty. Władze Warszawy zapewniały początkowo, że choć niemożliwe jest określenie dokładnego terminu przywrócenia ruchu w tunelu Wisłostrady, to prace naprawcze nie powinny potrwać dłużej niż 4 miesiące.

Gronkiewicz-Waltz: Przepraszam za utrudnienia

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pojawiła się dziś przy otwartym na nowo tunelu. Przeprosiła mieszkańców stolicy za utrudnienia i zapewniła, że koszty prac naprawczych poniesie nie miasto, ale wykonawca. Chciałam przeprosić wszystkich tych, którzy przez 10 miesięcy mieli te utrudnienia. Na pewno było trudniej jeździć. Naszym zadaniem było przede wszystkim bezpieczeństwo w tunelu, który jest nad linią metra - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz. Chcielibyśmy otworzyć w przyszłym roku tunel II linii metra. To jest ten najtrudniejszy fragment budowy, ponieważ on się odbywa w samym centrum miasta i rzeczywiście utrudnia bardzo, momentami nawet paraliżuje, ruch. Jak już przez to przejdziemy, to będzie ogromny skok cywilizacyjny - zapowiedziała.