Wraz z rozpoczęciem ostatniego weekendu wakacji policja apeluje do kierowców: myślcie na drodze i zachowajcie ostrożność. Zapowiada też wzmożone kontrole m.in. na trasach dojazdowych do miast, w rejonach miejscowości turystycznych oraz na drogach krajowych.

Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji, w lipcu doszło do prawie 3,5 tysiąca wypadków, w których zginęło ponad 360 osób a 4,5 tysiąca zostało rannych. Zatrzymano też ponad 15 tysięcy kierowców prowadzących po alkoholu lub narkotykach.

W ten weekend na pewno będzie na drogach tłoczno. Meteorolodzy zapowiadają ładną pogodę, więc wiele osób wyjedzie dziś po południu na ostatni letni weekend. Z kolei w niedzielę będą wracać, nie tylko ci, którzy wyjechali na weekend, ale też te osoby, które skończyły właśnie urlop - zaznaczył rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Policjanci apelują też o rozwagę do osób wypoczywających nad wodą. Będzie gorąco, nie udowadniajmy na siłę swoich możliwości pływackich, nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu i przede wszystkim uważajmy na nasze dzieci. Nawet sekundy nieuwagi mogą prowadzić do tragedii - zaznaczył rzecznik.

W Małopolsce już tworzą się już korki

Kierowcy stoją już w Mogilanach na Zakopiance - tam ruch utrudnia przebudowywany wiadukt. Samochody, zamiast czterech pasów, mają do dyspozycji tylko dwa.

Podróż w stronę Tatr blokują także w Skomielnej Białej i skrzyżowanie w Poroninie. Coraz więcej samochodów pojawia się również na obwodnicy Bochni, w Łapczycy, i przy zjeździe z autostrady A4 w Szarowie.

Problemy także na krajowej "79" w Zabierzowie. Kierowca zjechał tam autem do rowu i uderzył w kolejową skarpę. Na czas wyciągania samochodu strażacy wprowadzą ruch wahadłowy.