Prokuratura w Poznaniu wszczęła postępowanie w sprawie ataku na obcokrajowców, do którego doszło w miniony wtorek w jednym z tramwajów w stolicy Wielkopolski. Rozmawiającą po niemiecku parę zaatakowało dwóch mężczyzn - w wulgarny sposób domagali się opuszczenia tramwaju.

Napastników poszukuje policja. Opublikowała wizerunek jednego z nich.

Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto wszczęła postępowanie w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz publicznego znieważenia osoby z powodu jej przynależności narodowej. Wszczęto je po zawiadomieniu złożonym przez przedstawiciela Fundacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Według dotychczasowych ustaleń, we wtorek wieczorem do tramwaju linii nr 5, na przystanku w centrum miasta wsiadła kobieta w chuście na głowie. Towarzyszył jej mężczyzna o ciemnej karnacji skóry. Osoby te porozumiewały się ze sobą w języku niemieckim.

W pewnej chwili dwóch mężczyzn, znajdujących się w tramwaju, zaczęło kierować pod adresem dwójki pasażerów słowa wulgarne i obelżywe, odnoszące się do innej narodowości niż polska, żądając, by pokrzywdzeni zaprzestali rozmawiać po niemiecku i opuścili tramwaj - mówi rzeczniczka poznańskiej prokuratury okręgowej Magdalena Mazur-Prus.

W obronie pokrzywdzonych stanął motorniczy tramwaju. Zażądał, aby agresywni mężczyźni opuścili tramwaj, co spotkało się z wulgarną reakcją obu. Jeden z nich splunął w twarz obcokrajowcowi.

Część zdarzenia została nagrana przez jednego ze świadków za pomocą telefonu komórkowego. 

(mpw)