​Pierwsze eksperymentalne muzeum matematyki z niemieckiego Giessen zawitało do Parku Śląskiego w Chorzowie. W Kapeluszu można obejrzeć interaktywną wystawę pt. "Matematyka dla każdego". Będzie otwarta do 8 kwietnia.

Można namacalnie poznać zasady twierdzenia Pitagorasa, złamać szyfr, czy za pomocą kostek do gry stworzyć melodię. To jest eksperyment, który wymyślił Mozart. My posługujemy się już komputerami, za jego czasów były to tylko kostki do gry i do liczby oczek był przypisany takt. Za pomocą rzutów kostką mieszało się takty i w ten sposób powstawały utwory - opowiada Elżbieta Jeleń z Goethe-Institut, który sprowadził wystawę do Chorzowa.

Wystawa składa się z 20 stanowisk z łamigłówkami i eksperymentami matematycznymi. Bawią się tu nawet przedszkolaki, które nie mają pojęcia o twierdzeniu Pitagorasa, rachunku prawdopodobieństwa czy funkcjach. Bawią się świetnie! - mówi Jeleń. W dniu otwarcia wystawy w specjalnych warsztatach uczestniczyli gimnazjaliści. Im też taka lekcja matematyki też się podoba. Jest inaczej niż w szkole. Możemy wszystkiego dotknąć. Matematyka nie jest zła - przyznają młodzi ludzie.

Wystawę można indywidualnie zwiedzać codziennie do 8 kwietnia.

(MRod)